Київський Свято-Вознесенський Флорівський жіночий монастир

Флорівський монастир, КиївПерша письмова згадка про існування монастиря в ім'я святих Флора і Лавра на Подолі датується 16 століттям. Пізніше, в 1710 році, по велінню Петра I, Вознесенський жіночий монастир, що стояв напроти Святих воріт Києво-Печерської Лаври, був закритий, оскільки займане ним місце знадобилося для побудови арсеналу Печерської фортеці.  Черниць, що знаходилися там, розмістили у Флорівському монастирі на Подолі; йому передали всі нерухомі маєтки закритої обителі, яких було отримано багато при ігумені Марії Магдалині – матері українського гетьмана Івана Мазепи.

З тих часів існує Київський Свято-Вознесенський Флорівський жіночий монастир, який прославили черниці своїми благими діяннями. Так у 19 столітті на території обителі знаходилося училище для дівчаток з бідних сімей, богадільня, лікарня. Монастир був закритий в 1929 році, знов відроджений в 1941 році; сьогодні в ньому більше двохсот сестер і багато послушниць; тут проходять щоденні богослужіння.

Флорівський монастир КиївМешканками Флорівського монастиря були свого часу відомі особи. З 1758 року до самої кончини тут вела життя, присвячене Господу, княгиня Наталія Долгорукова, дочка сподвижника Петра I Б.Шереметєва. Ставши дружиною опального князя І.А. Долгорукова, вона не злякалася нелегкої долі і відправилася за чоловіком у заслання. Після страти коханого князя вона прийняла постриг у Флорівському монастирі під ім'ям Нектарії, за переказами, кинувши свою обручку до Дніпра. Страждання, перенесені Наталією, її велике смиріння були описані нею в мемуарах під назвою «Своеручные записки».

Однією з найбільш шанованих мешканок Флорівського монастиря була також черниця Олена, у миру Катерина Бехтєєва (1756-1834). Вона не була канонізована, проте за життя її дуже любили і поважали стариці та миряни за добрі справи і уміння утішити в скорботі, а також за те, що вона «вміла пробачати». Могила черниці Олени – на території монастиря, за Вознесенським собором.

У всі часи черниці Флорівського монастиря славилися рідкісним умінням вишивати золотими нитками лиця святих. Про ці чудові роботи, що прикрашали храми обителі, знали люди звідусіль і приходили не лише до молитви, але і помилуватися гаптованими золотом образами.

Серафим СаровськийЗ-поміж святинь Флорівського монастиря виділяють: список з чудотворного образу Руденськой ікони Божої Матері, дві ікони Богородиці – Тіхвінська  і "Скоропослушниця", образ "Призрі на смирення" – список із знаменитої чудотворної ікони Свято-Введенського монастиря на Печерську.

Головними архітектурними пам'ятками Фліровського монастиря є: дзвіниця зі Святими воротами, Вознесенський собор, церква Воскресіння Христова, Миколаївський трапезний храм. На етапі відродження – церква Казанської Ікони Божої Матері, у будівлі якої в радянські часи знаходилася швацька фабрика.

Монастир розташований біля підніжжя Флорівськой гори, де ховали покійних черниць. До неї веде підйом від Вознесенського храму.

На всій території монастиря – чудовий сад з трояндами, фруктовими деревами, магнолією, який створює живописну картину «земного раю» у поєднанні з древніми храмами.

Легенда про Святого Касіяна і Святого Миколая

На стіні головного храму Флорівського монастиря – Вознесенського собору – зображення святих Касіяна і Миколая.

За легендою, Святий Касіян, який управляє всіма вітрами і тримає їх під дванадцятьма замками, поскаржився Богові на Святого Миколая, якого люди любили і поважали більше, ніж його. Тоді Бог велів ангелам покликати до нього Святого Миколая. Скільки не шукали ангели – немає на небі Миколая, бо він весь час по землі ходить, людям допомагає. То кораблі від бурі рятує, то від пожежі людей оберігає, то з полону невільницького визволяє. Коли Бог все-таки дочекався Миколая, той з'явився перед Господом в простій свиті, брудний, підв'язаний мотузкою, оскільки він допомагав людині витягнути воза із болота.«Ось бачиш, Касіян» - промовив Бог – «чини так само, як Миколай, і тебе люди так само шанувати стануть».

Недаремно день Святого Миколая відзначається чотири рази на рік, на знак вдячності за його діяння, а Святого Касіяна – тільки раз у чотири роки, 29 лютого.

Фото Флорівського монастиря у Києві

Храм Воскресіння Христова

Флорівський монастир Київ

Зображення Серафіма Саровського

Флорівський монастир Київ

Дзвіниця над Святими вратами обителі

Флорівський монастир Київ

Черниці дбають про тварин

Флорівський монастир Київ

Маленький рай на землі

Флорівський монастир Київ

Зображення святого Касіяна на стіні Вознесінського собору

Флорівський монастир Київ

Поряд із ним - святий Миколай

Флорівський монастир Київ