Музей О.С. Пушкіна в Києві

Музей О.С. Пушкіна в Києві розташований по вул. Кудрявській, 9. Це будинок, де минуло дитинство іншого відомого письменника – М.Булгакова (до переїзду його родини в будинок №13 на Андріївському узвозі). Старовинну будівлю було відновлено та передано у власність музею після його об’єднання із музеєм історії Києва, у 1999 році. Отже, відкриття музею також долучили до 200-річчя від дня народження великого поета.

В основі експозиції музею – приватна колекція киянина Якова Бердичевського, який протягом життя збирав матеріали щодо життя й творчості Пушкіна та передав їх у спадок місту Києву, від’їжджаючи на постійне проживання до Німеччини. 

Найцінніше в колекції – експонати так званого «пушкінського» періоду – першої половини ХІХ століття:  

  • друковані видання з оригінальними автографами друзів та сучасників поета; 
  • праці відомих політиків тих часів;
  • прижиттєві видання творів Пушкіна;
  • статуетка поета, виготовлена із так званого «бісквіту» - суміші з подрібнених мінералів; 
  • видання журналу «Современник», над яким працював письменник, із цензорським дозволом Крилова;
  •  книга, що належала Наполеону Бонапарту 
та багато іншого. 

Пушкін у Києві.

О.С. Пушкін лише двічі був у Києві, проте саме він розповів світові про наше місто словами, які найчастіше цитують: «Как тополь киевских высот, она стройна», або ж «То ль дело Киев! Что за край!». Також, київськими враженнями навіяно «Пісню про віщого Олега».

Київ дуже сподобався поету: українське бароко, дух гетьманщини та козацької вольниці, патріархальні звичаї городян першої половини ХІХ століття, домашня атмосфера міста, краєвиди Дніпра… Всього цього не вистачало у північному Петербурзі. 

У Києві Пушкін заводить знайомство з видатними людьми того часу: декабристами «Південного товариства», грецькими революціонерами - князями Іпсіланті, польським графом-масоном Густавом Олізаром, поетесою Анною Турчаніновою, Евеліною Ганською – майбутньою дружиною Оноре де Бальзака, генералом М.Орловим. 

З-поміж пушкінських місць Києва вирізняють будинок №14 по вул. Грушевського, де, ймовірно, перебував поет під час зустрічі з декабристами.