Т.Г. Шевченко в Києві

Тарас Шевченко дуже любив Київ. Доказ цього – живописні роботи, на яких місто на Дніпрі зображене із великим теплом та любов'ю, а також поетичні твори. Безумовно, чарівність дніпровських схилів, із силуетами золотоглавих храмів, у сусідстві з синьою стрічкою Дніпра, мали величезний вплив на творчість Т.Г. Шевченка.

У ранніх віршах Шевченка є згадки про Київ: поеми «Катерина» і «Гайдамаки» відображають його юнацькі враження про місто. До милого серцю й водночас далекого Києва митець подумки звертається і під час заслання (повість «Близнюки»).

Перші зустрічі поета й художника з Києвом відбулися у 20-і роки ХІХ століття. Однак, більш тісне знайомство Шевченка із містом припадають на 40-і роки, завдяки роботі над альбомом офортів «Мальовнича Україна». Під «київськими» враженнями Шевченко також знаходився після відвідування ярмарку на Подолі. 

У 1845 році Шевченко отримує роботу художника в археографічній комісії при Університеті. Навесні 1846 він селиться в будинку І. Житницького на Козинці (район нинішнього Майдану Незалежності), де сьогодні знаходиться музей Т.Г. Шевченко. У майстерні цього будинку поступово з'являються знамениті роботи художника: зображення церкви Усіх Святих у Києво-Печерській Лаврі, храму на Аскольдовій могилі, Олександрівського костьолу. При цьому, звичайно, не забута і поезія: в будинку Житницького були написані поезії «Лілея», «Русалка» та інші твори. 

Київ також став місцем затвердження поглядів поета: він бере участь в таємних зборах Кирило-Мефодіївського товариства. Після арешту і перебування рядовим у казахських степах у засланні, Шевченко повертається до Києва в 1859 році. Правда, нова зустріч з містом приносить поетові нову неприємність: арешт за доносом земського чиновника і перебування в Київській в'язниці на Подолі.

Після звільнення Шевченко вирішує оселитися подалі від центру Києва. Його радо приймає Варвара Пашковська в своєму будинку на Пріорці (нині – музей Шевченка по вул. Вишгородській).

Місце останнього, вже, на жаль, посмертного перебування Шевченка в Києві – церква Різдва Христового на Подолі, де відспівували прах Великого Кобзаря, перевозячи його з Петербурга до Канева в травні 1861 року. Київ свято шанує пам'ять Великого Кобзаря. У місті є безліч пам'яток, які носять ім'я Т.Г. Шевченко.