Михайлівський Золотоверхий монастир

Михайлівський Золотоверхий собор, КиївНебесна блакить,  дивовижне сяйво, вишуканість золотоверхого Михайлівського храму на території однойменного монастиря, який в 2008 році урочисто відмітив 900-річчя, не залишає байдужим нікого.

Заснований у 1108 році київським князем Святополком Ізяславичем, монастир був освячений на честь архистратига Михаїла. Святий Михаїл, особливо вшанований у Візантії, культ якого разом із християнством був занесений в Київ звідти, вважався покровителем князів, заступником під час воєнних походів. Йому приписували знищення язичницьких ідолів; пізніше Михаїл став захисником козацтва. Михаїл – святий покровитель Києва та киян.

З тієї причини, що єдиний купол головного монастирського храму був вперше у Києві вкритий позолотою, монастир іменували золотоверхим. З початку 12 століття, після поховання у Михайлівському храмі князя Святополка, він стає княжою усипальницею.

Михайлівський собор КиєваГоловною святинею храму були мощі великомучениці Варвари, для яких, власне, він і був збудований. Гробниця з мощами розміщувалась у центрі собору; спочатку її було виготовлено з кипарису, а наприкінці 17 століття замінено на срібну.

Під час навали на Київ орд хана Батия монастир був пограбований, довгий час знаходився у запустінні. Відроджувався Михайлівський Золотоверхий монастир на початку 18 століття, коли й був оздоблений комплексом барокових споруд (дзвіницею, келійними корпусами, трапезною церквою Іоана Богослова). На межі 19-20 століть на території монастиря з'явився готель для паломників, а при ньому – храм Смоленської Богоматері. При монастирі діяла бібліотека, церковна школа, тут була ризниця та просфорня. Так само, як і Києво-Печерська Лавра, це було найбільш відвідуване святе місце, куди щорічно приходили сотні паломників.

У 1936 році у зв'язку з будівництвом комплексу урядових споруд, Михайлівський Золотоверхий собор було підірвано та розібрано за наказом комуністичної влади Києва тих часів.

На межі 20 і 21 століть собор був знову відроджений; храм і площу навпроти нього відновили у початковому вигляді. Сьогодні Михайлівський Золотоверхий собор, головний храм чоловічого монастиря, є духовним центром Києва й України.

Михайлівський Золотоверхий монастир, КиївПід час подій Євромайдану Михайлівський собор неодноразово надавав допомогу його активістам. 30 листопада 2013 року тут знайшли притулок люди з Майдану, розігнані силовиками. У ніч на 19 лютого 2014 обитель перетворилася на польовий шпиталь, де лікарі надали допомогу кільком сотням поранених. У храмі Іоана Богослова оперували важкопоранених. На території монастиря також розмістилися: інформаційний пункт, пункти видачі продуктів, води, теплого одягу, склад медикаментів. Святий Михайло - покровитель киян - не залишився осторонь людських страждань.

Михайлівський Золотоверхий монастир відкритий для відвідувань паломників і туристів. Як правило, під час оглядової екскурсії Києвом, а також під час пішої прогулянки Верхнім градом, екскурсовод запрошує відвідувачів на територію Михайлівського монастиря, де можна зайти до храму.

Фото Михайлівського собору в Києві

Так виглядає відомий монастир з Михайлівської площі

Михайлівський собор у Києві

Чільний вхід до Михайлівського собору

Михайлівський собор у Києві

Деталі екстер'єру, типові для українського бароко

Михайлівський собор у Києві

Золото куполів та цвіт каштанів - без них неможливо уявити Київ

Михайлівський собор у Києві

Фантастичні краєвиди Києва: Михайлівський собор, із дзвіницею, Володимирська гірка, лівобережжя

Михайлівський собор у Києві

Київ - місто, створене для щастя, попри усі негоди. Переконайтесь у цьому!

Михайлівський собор у Києві