Храми Вознесіння в Києві

Вознесенська церква, Флорівський монастир

Вознесіння Господнє, або Вшестя  – велике християнське свято. У цей день, через сорок днів після Воскресіння Ісуса Христа, Бог забрав його на небо. Вознесіння Христове завжди припадає на четвер. Це останній день, коли можна вітатися словами «Христос воскрес!».

У Києві є декілька храмів, збудованих в ім'я Вознесіння.

Вознесенська церква Флорівського монастиря

Флорівський монастир є найдавнішою жіночою обителлю у КиєвіВідомий з XVI ст., він знаходиться на Подолі, у підніжжя Флорівської гори. Спочатку монастир йменувався на честь Святих Флора і Лавра, а після злиття із жіночим монастирем на Печерську й донині повна назва обителі – Свято-Вознесенський Флорівський жіночий монастир.

Церква Вознесіння є найдавнішим храмом обителі. Її збудовано у 1732 році. Трибанна, із трьома апсидами, церква має риси як давньоруських храмів, так і ті, що притаманні українському бароко. Після пожежі 1811 року на Подолі церкву було поновлено ззовні й зсередини. Іконостас, який можна побачити сьогодні, створено вже у 1980-х роках.

Вознесенська церква, ДеміївкаВознесенська церква на Деміївці

Церкву на честь Христового Вознесіння зведено у 1882–1883 роках для потреб мешканців села Деміївка поблизу тогочасного Києва. Значну частину коштів на будівництво церкви пожертвував пан Раузер, директор Київського цукро-рафінадного заводу на Деміївці. Спершу церква була дерев'яною. У 1885–1892 роках її було обкладено цеглою та розширено.

Цікаво, що у 1907 році у Вознесенській церкві вінчалася Леся Українка з Климентом Квіткою.

У 1920-х роках було розібрано дзвіницю церкви (нову зведено у 1990-х роках). Проте, храм залишався діючим і жодного разу не закривався.

Вознесенська церква Байкове кладовище

З 1961 року і до своєї смерті парафіянкою Вознесенської церкви була Аліпія Голосіївська, відома також як Матінка Аліпія – дивовижна жінка-стариця, усі благі діяння якої важко перерахувати.

Вознесенська церква на Байковому кладовищі

Православний храм, збудований наприкінці 19 століття на території Байкового цвинтаря. Проект храму у поширеному тоді псевдовізантійському стилі створив відомий архітектор Володимир Ніколаєв.

Наприкінці 1930-х років церкву було закрито, однак вже у 1941 році служба поновилася до 1960-х років. Пізніше, до 90-х, церква слугувала меморіальною залою кладовища. А вже напередодні Незалежності служби у Вознесенській церкві відновилися.

Зруйнована Вознесенська церкваІнші храми Вознесіння

У Києві існувало ще два Вознесенські храми. Один знаходився на Кудрявці, на місті сучасної Академії мистецтв. Він був збудований у 1718 році як домова церква при палаці митрополита. Церква була дерев'яна, із часом вона занепала, і 1879 року її було розібрано. На згадку про церкву залишилася назву вулиці — Вознесенський узвіз, який пролягає поруч.

Натомість було зведено та освячено муровану церкву Вознесіння, біля тодішнього Вознесенського кладовища. У середині 1930-х років храм і кладовище навколо було знищено. Цікаво, що до наших днів дивом вціліла цегляна брама колишнього кладовища, і нині вона є останнім нагадуванням про Вознесенський храм. На місці церкви можна побачити двоповерховий особняк повоєнних років (вул. Січових Стрільців, 46), де нині розмістився один з благодійних фондів.