Поділ

Поділ – один із найдавніших історичних районів Києва, розташований на правобережній низині поблизу гір Старокиївської, Замкової, Щекавиці і Хоревиці. Назва району походить від поселень місцевих жителів „по долу”, тобто у долині Дніпра. Про древність цієї частини Києва свідчать археологічні розкопки, в ході яких були віднайдені зруби 10 століття. У підніжжя Замкової гори в 1973 році розкопали цілий міський квартал та дерев'яні кладки – тротуари 9-11 століть. Також відомості про Поділ містять давні літописи, „Слово о полку Ігоревім”.

За часів Русі Поділ та його квартали – Гончарі, Дігтярі, Кожум'яки, а також Торжище на місці Контрактової площі – були торгово-ремісничими осередками Києва. Місце, де Почайна впадала у Дніпро, було гаванню. По Дніпру проходив важливий торговий шлях „із варяг у греки”; кораблі з товаром приставали до численних пристань – „притик” Подолу. Все це відігравало важливе значення у розвитку торгівлі у Києві.

Церкваь Святого Миколи на воді

У середині 13 століття Верхнє місто було вщент зруйноване ординцями хана Батия, тому Поділ фактично став головним районом Києва.

Наприкінці 15 – початку 16 століть на Подолі існували різні ремісничі цехи, які об'єднували гончарів, ковалів, теслярів та ін. Пізніше в цьому районі розміщувались магістрат (ратуша), Київське братство, Могилянська академія. В 17 ст. На Подолі розпочали активну забудову, а з кінця 18 ст. Тут проходили щорічні контрактові ярмарки, на які з’їжджались люди звідусіль.

З прадавніх часів населений простими людьми – ремісниками, торговцями, мореплавцями, Поділ і досі має репутацію району, за духом близького до народу. Він був і до сьогодні залишається втіленням демократії в Києві. Тут засідали «батьки міста», тут кияни молились в численних церквах. Одночасно на Подолі співіснували польські, грецькі, німецькі, татарські, єврейські общини. Саме Києво-Поділ отримав Магдебурзьке право наприкінці 15 століття. Саме на Подолі знаходились ринки, влаштовувались ярмарки; тут з'явилась перша аптека, перший млин, перший водопровід, перша електростанція, тут і досі знаходиться перший в Україні вищий навчальний заклад. Поділ – це електричний трамвай, пароходне товариство і фунікулер; усе те, що невід'ємно пов’язане з народом.

Неодноразово Поділ грабували ворожі племена; нерідко він страждав від повенів, адже окрім Дніпра тут протікали й інші річки – Почайна, Глибочиця – притоки Дніпра, які більше не існують. Численні пожежі знищували забудову району; у 1811 році пожежа була настільки сильною, що більша частина будівель постраждала; внаслідок цієї стихії навіть вулиці Подолу кардинально змінили планування. Проте Поділ ніколи не здавався – відбудовувався, відроджувався, ставав усе далі гарнішим, адже цей район – безсмертний.

За кількістю пам’ятників, що являють історичну цінність, меморіальних будинків та пам’яток архітектури Поділ займає провідне місце серед районів столиці. Тому дуже цікавою та пізнавальною є пішохідна екскурсія по Подолу, яка дає можливість побачити його головні риси, дізнатись про минуле та сучасне цього старовинного району Києва.

Вузенькі вулички з невеликими будівлями,  таємничі романтичні дворики, храми різних епох і релігій – ось такі особливості цього чудового району.

Братский монастырь, Киево-Могилянская академия