Обсерваторія Києва

Астрономічна обсерваторія Київського національного університету імені Т.Г. Шевченка – сучасна назва обсерваторії, заснованої ще у 1845 році на тодішній околиці Києва. На той час кожен університет Імперії прагнув мати власну обсерваторію. Отже, київська обсерваторія була заснована на базі Університету (тоді він носив ім’я Святого Володимира) в окремій, спеціально зведеній для неї  архітектором Вікентієм Беретті будівлі.

Спершу це був 2-поверховий будинок із телескопом, який обертався, на даху. Дах споруди був навмисно завужений догори.

Більшість приладів тогочасної обсерваторії – німецького виробництва, також було обладнання з Франції та Італії.

Сьогодні обсерваторія займає біля 2,5 гектарів території. На цій ділянці розміщені головна будівля, павільйон з меридіанним колом, павільйон з горизонтальним сонячним телескопом, три цегляні павільйони, лабораторії та житлові приміщення.

Сучасні співробітники обсерваторії займаються дослідженням Сонця, зір, галактик, чорних дір, комет, астероїдів.

На базі обсерваторії існують астрономічний музей, бібліотека, лекторій.

В обсерваторії можна побачити цікаві прилади: мерідианне коло, прилад 50-річної давності для вимірювання координат, старовинний телескоп, із супутнім обладнанням, сонячний та зоряний годинники кінця ХІХ та початку ХХ століття, цікаве навігаційне та геодезичне обладнання. А ще тут є фотографії,що ілюструють історію обсерваторії, у тому числі виконані з фотопластин, журнал астрономічних спостережень та, звичайно ж, неймовірне зоряне небо, яким можна милуватися у темну пору за допомогою справжнього телескопа.

Цікаві факти про обсерваторію:

  • Місцевість, на якій знаходиться обсерваторія, так звана Обсерваторна гірка, є історичною. Деякі дослідники припускають, що вона може бути місцем поховання князя Олега, хоча інша версія називає таким місцем київську гору Щекавицю.
  • Через спостережний павільйон обсерваторії проходить Київський мерідиан, від якого досить тривалий час відліковували місцеву довготу (до загального визнання мерідиану Грінвича). Київський мерідиан відзначено анотаційною дошкою.
  • Київська обсерваторія – єдине в Україні місце, де можна почути, як Земля обертається навколо Сонця, адже тут поруч, на відстані слуху, розміщені сонячний та зоряний годинники, що йдуть із різницею в 1/6 секунди.
  • На території обсерваторії знаходиться найбільший в Україні телескоп, у який живим оком можна побачити небесні тіла.
  • Багато хто з киян знає про те, що за радянських часів київський планетарій знаходився у приміщенні Олександрівського костелу. Проте мало хто чув про те, що перший планетарій розміщувався саме у будівлі обсерваторії.

Адреса: вул. Обсерваторна, 3