Пам'ятки Чернігова

Антонієві печери

Печери св. Антонія, які відносяться до Троїцького монастиря, є пам'яткою підземної культової архітектури ХІ-ХІІ століть. Іх було засновано як печерний християнський монастир князем Святославом Ярославовичем, а також відомим ченцем Антонієм – відомим основоположником печер у Києві, уроженцем Чернігівщини.

Існують легенди, що у печерах св. Антонія можна зустріти справжнього привида. І деякі з екскурсантів його таки бачили...

Пам'ятки Чернігова

Болдині гори

Болдині гори є природною домінантою чернігівського ландшафту. Вони піднімаються на висоту до 35 метрів над заплавою Десни та, неначе широкою дугою, охоплюють її.

Ймовірно, назва гір походить від давнього слова "болд", що означало "дуб". У західній частині гір ще й досі можна побачити вікові дуби.

У дохристиянські часи Болдині гори використовувались для певних ритуалів та мали сакральне значення. Сьогодні Болдині гори – це своєрідна візитна картка Чернігова.

Пам'ятки Чернігова

Борисоглібський собор

Цей собор відбудовано у первісному – давньоруському – стилі, адже, на жаль, через буремні події він неодноразово зазнавав руйнацій та не зберігся з прадавніх часів.

Вперше собор був зведений за наказом князя Давида Святославича у ХІІ столітті. У першій половині ХVII століття Борисоглібський собор був перетворений на домініканський костел, а пізніше до нього було добудовано ще декілька бань. Остаточної руйнації зазнав за часів ІІ Світової війни.

Пам'ятки Чернігова

Будинок Лизогуба

Цінність цієї споруди полягає у тому, що це один з небагатьох зразків житлової архітектури України ХVII століття. Будинок належав чернігівському полковнику Якову Лизогубу. Також він свого часу виконував роль полкової канцелярії.

Іноді будинок називають "Мазепиним". Саме з ним пов'язують легенди про романтичні взаємини Івана Мазепи та юної Мотрі Кочубеївни, про що ми розповімо під час екскурсії Черніговом.

Вал

Це місце можна сміливо назвати колискою Чернігова. Саме тут, на верхньому плато правого берега Десни, у місці, де вона зустрічається із річкою Стрижень, в останній чверті VII століття виникло укріплене городище, яке дало початок майбутній столиці могутнього Чернігово-Сіверського князівства.

Найдавніша та, на думку численних екскурсантів, найпривабливіша частина Чернігова.

Пам'ятки Чернігова

Єлецький монастир

Широковідома легенда описує заснування монастиря на честь Святого Успіння князем Святославом Ярославичем ще у середині ХІ століття. Він начебто побачив чудесну появу ікони Божої Матері на ялинці, що росла у цій місцевості, і сприйняв це як знак згори.

Єлецький монастир сьогодні – це одна з архітектурних пам'яток, що утворює історичну панораму Чернігова. Приємне місце, овіяне легендами, яке є вартим уваги екскурсантів.

Пам'ятки Чернігова

Катерининська церква

Споруджена у стилі українського бароко на місці давнього храму часів України-Русі, церква Святої Катерини завжди привітно зустрічає гостей з боку Київського шосе.

Церкву було освячено 1715 року, і з того часу вона не зазнала суттєвих змін.

Пам'ятки Чернігова

Колегіум

Свого часу будівля колегіуму входила до складу кафедрального Борисоглібського монастиря – резиденції чернігівських архієпископів. Вона вважається перлиною архітектури стилю бароко. Спочатку вона складалося з довгого двоповерхового корпусу монастирської трапезної та дзвіниці, а пізніше споруда неодноразово перебудовувалася.

Чернігівський колегіум став першим навчальним закладом вищого рівня на території Лівобережної України.

Пам'ятки Чернігова

Красна площа

Красна площа, разом із прилеглими до неї скверами та бульварами, є одним з найкрасивіших місць Чернігова та його адміністративним і культурним центром. 

Одна з можливих давніх назв цього місця – П'ятницьке поле. Виникла вона від імені розташованого тут храму св. Параскеви-П'ятниці.

На початку ХІХ століття на П'ятницьке поле було перенесено базар, побудовано торгові ряди з колонадами-галереями, що не дійшли до наших днів. Також тут було збудовано одноповерховий міський магістрат із круглою ротондою у центрі фасаду. Сьогодні у ньому, перебудованому до невпізнання, розміщене обласне управління НБУ.

На щастя, на площі є споруди, що збереглись з позаминулого століття. Це поліцейське управління (зараз міська прокуратура) та губернське земство (сьогоднішня облдержадміністрація). З ХХ століття зберігся будинок державного банку (нині міська рада).

Пам'ятки Чернігова

П'ятницька церква

Збудована неподалік від торгової Красної площі на честь святої Параскеви-П'ятниці – покровительки торгівлі, церква являє собою реконструйовану споруду домонгольських часів. Існує легенда, що під час штурму Чернігова ординцями у 1239 році цей храм став одним з останніх оплотів захисників міста.

У ХVІІІ столітті на цьому місці існував П'ятницький монастир, і церква була його головною спорудою. Після воєнної розрухи,завдяки вдалій реставрації, їй було повернуто її початковий вигляд.

Пам'ятки Чернігова

Спасо-Преображенський собор

Це один з найдавніших храмів Східної Європи. За давністю поступається лише Десятинній церкві у Києві, яка, на відміну від цього собору, не збереглась. Розташованій в історичному центрі Чернігова, Спасо-Преображенський собор дійшов до нашого часу фактично без змін.

У давнину був архітектурною домінантою міста. Літописи свідчать про початок будівництва собору у 30-х роках ХІ століття.

Пам'ятки Чернігова

Троїцько-Іллінський монастир

Формування монастиря на мальовничих терасах Болдіних гір розпочалось із заснування преподобним Антонієм печер у 1069 році. У ХІІ столітті над входом у печери було зведено Іллінську церкву – єдиний однонефний храм часів Русі, що дійшов до наших днів.

1679 року у результаті злиття двох монастирів утворюється Троїцько-Іллінська обитель. Сьогодні його визначною пам'яткою є Троїцький собор, який розкриває шляхи становлення і розвитку архітектури українського бароко. В храмі знаходяться мощі відомого чернігівського святого Феодосія Углицького.

Пам'ятки Чернігова

Чорна могила

Один з найбільших курганів часів Русі Х століття, що зберігся, має вражаючі розміри. Його діаметр 40 м, окружність 125 м, висота 11 м. У давнину був ще більшим. 

За переказами, у кургані поховано князя Чорного – легендарного засновника міста. Проте розкопки свідчать, що курган є набагато молодшим за Чернігів.

Пам'ятки Чернігова

 

Поставити запитання щодо екскурсії/туру,
уточнити її вартість та замовити екскурсію/тур
Ви можете за телефоном: +38 (098) 520-84-48
або електронною поштою: Guide@toursdekiev.com.ua