Микільська шпитальна церква

Києво-Печерський монастир, заснований преподобними Антонієм та Феодосієм, поповнив свої лави у 1106 році ще одним братчиком. Ним став Святослав (Святоша) Давидович – нащадок князя Чернігівського та Київського Святослава Ярославича. Залишивши родину, землі, майно та владу, ця людина прийняла постриг під іменем Миколи на честь свого небесного покровителя Миколи Мірлікійського.

Ведучи суворий аскетичний спосіб життя, Микола Святоша виконував функцію вартового Печерської обителі. При цьому він дуже дбав про монастир: на його кошти було збудовано Троїцьку надбрамну церкву, розбито сад, засновано невелику бібліотеку. Маючи дар ясновидіння та зцілення людей молитвами, він опікувався лікуванням бідних. Так, саме його вважають засновником лікарні, яка поклала початок існуванню Микільського шпитального монастиря.

Ймовірно, для задоволення духовних потреб віруючих-пацієнтів монастирського шпиталю було засновано дерев’яну церкву в ім’я святого Миколи, хоча відомостей про час її спорудження, як і інших дерев'яних споруд, не збереглося.

У другій половині XVII ст. на території шпиталю було споруджено теплий трапезний мурований Микільський храм у стилі українського бароко. Одноярусний, видовжений зі сходу на захід, прямокутний, із низьким склепінням замість стелі, храм увінчаний двоярусною грушоподібною банею із золотими зірками на синьому тлі. Барабан бані декорований ліпним рослинним орнаментом і пояском із кольорових керамічних розеток. На хресті сидить позолочений литий голуб. Стіни церкви прикрашені пілястрами, вікна мають профільовані наличники. Усередині – багато картин на євангельські сюжети, поновлених у другій половині ХІХ століття, а також царські врата, виконані відомим золотарем початку ХІХ століття Самсоном Стрельбицьким.

У ХVІІІ-ХІХ століттях церква отримала прибудови, які не найкращим чином відбилися на її зовнішньому вигляді. Під час Другої світової війни церква святого Миколи була сильно пошкоджена, і наприкінці 50-х її було відреставровано у первісному виді. Сьогодні у ній знаходиться лекторій Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Цікава деталь: південний фасад церкви прикрашає бронзова дошка з барельєфним портретом Агапіта Печерського на згадку про першого видатного лікаря України-Русі.

Побачити Микільську шпитальну церкву можна у затишному дворику ліворуч від головного входу до Заповідника.