Церква Успіння Богородиці Пирогощі (Пирогощої) на Подолі

Церква Богородиці ПирогощіХрам на Подолі, поблизу Контрактової площі та Флорівської гори, який неможливо не впізнати, оскільки він значною мірою відрізняється від інших християнських святинь Києва. Його головна особливість – у стилі, в якому відтворено храм, а саме – у формах давньоруської архітектури. Саме такими були церкви Києва за князівських часів.

Отже, церква Успіння Богородиці Пирогощі, або Пирогощої, яка знаходилась на цьому місці у XII столітті, була однокупольною, повністю цегляною, із розписаними фресками стінами та мозаїчною підлогою. Вона згадується в одному з перших творів давньоруської літератури – „Слові про похід Ігорів”, коли мова йде про повернення князя Ігоря з половецького полону.

Назву „Пирогоща” пов’язують із святинею стародавнього храму – іконою Божої Матері. Образ, привезений із Константинополя, де він зберігався у башті, отримав назву „Пироготіс”, тобто „баштова ікона”.

Також існує версія, за якою назва храму походить від грецького „пирос” – „хліб”, співзвучного із сьогоднішнім українським „пиріг”. Можливо, у церкві молились торговці хлібом.

Правда, не лише купці, але й представники інших робочих професій, які населяли Поділ – ремісники, мореплавці тощо – звертались у молитвах до Бога у цьому храмі. Тривалий час він залишався головним храмом Нижнього міста. Біля нього часто проходили збори міських жителів.

Після зруйнування церкви ордою Батия її неодноразово відстроювали. Було декілька сильних пожеж, і, як наслідок, храм змінював обличчя. Останнє зруйнування Пирогощі відбулось у 30-х роках ХХ сторіччя, коли за наказом сталінської власті храм було знесено. Понад десять років тому з’явилась сьогоднішня церква, яка своїм виглядом нагадує про архітектуру давньої Русі та прикрашає сучасне місто Київ.

Церкву Богородиці Пирогощі Ви зможете побачити на екскурсії по Подолу та під час оглядової екскурсії по Києву.

Церква Богородиці Пирогощої