Меморіальний знак Свіча пам'яті у Парку Вічної Слави

В 2008 році Україна відмітила 75-ту річницю Голодомору – найстрашнішої трагедії в історії української нації. 22 листопада відбулось урочисте відкриття меморіального знаку „Свіча пам'яті”, який є частиною комплексу споруд у Парку Слави, присвячених подіям голодомору в Україні.

„Свіча пам'яті” є центральною композицією Меморіалу пам'яті жертв голодоморів в Україні. Вона являє собою 32-метрову бетонну каплицю у формі білої свічі з позолоченим ажурним полум'ям. В нижній частині свічка обвита чотирма хрестами, які нагадують крила вітряка. На кожен період голоду (1921-22, 1932-33, 1946-47 р.р.) – по хресту, а четвертий, з боку вулиці Мазепи, присвячений усім голодоморам України. Хрести-клітини у підніжжя свічки прикрашені золотими скульптурами лелек. Вони заковані у клітини, проте одному вдається „вирватись” – символ відродження українського народу.

Грані свічки прикрашені орнаментом із віконець, що нагадують українську вишивку. Ці висічені хрести-віконця символізують душі загиблих українців.

Невелика площа навколо монументу оточена 24 жорновами – символами 24 тисяч людських життів, які забирав голодомор кожної доби.

Монумент жертвам Голодомора в Украине

Біля підніжжя свічки, на схилі пагорбу, змонтовано сходи. Ряд бетонних плит утримують пагорб – це Алея пам'яті. На плитах висічені назви 12 тисяч сіл, постраждалих за тих часів. У схилі розташовані приміщення музею "Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні".

Невелика скульптура дівчинки, яка зворушливо притискає до  грудей колоски пшениці, символізує загиблих від голову дітей, а також існуючий у 30-ті роки „закон про п'ять колосків”.

Меморіал споруджений за проектом творчого колективу на чолі з художником Анатолієм Гайдамакою, який став переможцем всеукраїнського відкритого конкурсу.

22 листопада 2008 року церемонія відкриття монумента відбувалась за участю Президента України, представників парламенту і міністерств, глав делегацій багатьох країн. Також політики провели урочисту висадку калинових дерев на території комплексу. В цей самий день по всій Україні відбулась акція „Запали свічку”. З того часу щорічно, як правило, останньої суботи листопада, тут збирається величезна кількість людей, щоб у рамках урочистої події вшанувати пам'ять жертв голодоморів в Україні.

Меморіал – це місце, де можна згадати померлих, поставити свічку, помолитися за їхні душі. Для цього в залі музею є особливе місце – вівтар пам’яті. 

Освячення Меморіалу пам'яті жертв голодомору провели представники православних церков України.

Тема голодомору була суворою забороною за радянських часів. В Україні про неї заговорили наприкінці 1980-х років. Поступово слово Голодомор увійшло в міжнародні документи у значенні „Великий голод в Україні в 1932-1933 р.р.”

Голодомор

Голодомор як геноцид українського народу сталінським режимом в 30-ті роки офіційно визнали уряди України, Австралії, Італії, Аргентини, Канади та багатьох інших держав. Протягом усієї історії радянської України від штучно організованих голодів та репресій, спрямованих на знищення національного руху, загинуло, за різними даними, від 10 до 20 мільйонів людей. 

На сьогодні політики та історики не дійшли спільної думки стосовно причин голодомору. Існує точка зору, за якою надмірна смертність населення України від голоду була здебільшого спричинена свідомими та цілеспрямованими діями радянської влади. Із настанням незалежності з'явились відомості від очевидців цього злочину, дослідників, а також дані архівних документів. 26 листопада 1998 року згідно з Указом Президента України (№1310/98 від 26 листопада) українці вперше вшановували пам'ять жертв голодомору на державному рівні. 

 

 
Ми в соцмережах

Підписуйтесь

Facebook
facebook.com/ToursDeKiev

Google+
google.com/+ToursDeKievUA

YouTube
youtube.com/user/ToursDeKiev