Адміністративні споруди Києва

У 1934 році столиця УРСР була перенесена з Харкова до Києва. В зв'язку з цим урядові установи також повинні були розташуватися в Києві. Проте виявилось, що в місті немає будівель, які могли б відповідати належному для розміщення уряду рівню. Отже, виникла потреба в будівництві урядових споруд в Києві, роботу над якими київські містобудівники почали в 30-х роках ХХ століття. Сьогодні в них розміщується політична еліта України.

Кабінет Міністрів України

Будинок, зведений в 1936—1938 р. р. за проектом архітектора І. А. Фоміна, за участю архітектора П. Ст Абросимова, є найбільшою адміністративною спорудою Києва. Його площа складає 235000 м². Призначалася споруда для розміщення в ній Комісаріату внутрішніх справ, хоча протягом всього часу вона слугувала будівлею українського уряду. Розташування – Печерськ, вул. Грушевського, 12/2.

Центральна частина будівлі налічує 10 поверхів, бічні частини — по 8 і 7 поверхів. Цікаве планування споруди з точки зору готовності до можливої оборони: коридори закруглені, форма цієї споруди передбачає неможливість здійснення пострілів із-за рогу.

Найімовірніше, між Будинком Кабміну і Верховної Ради існують спеціально обладнані підземні коридори, що виконують функцію запасного виходу, проте така інформація не має офіційного підтвердження.

Будинок Верховної Ради

На місці будинку Верховної Ради (Печерськ, вул. Грушевського,5) споконвіків був густий ліс, аж до часів Російської імперії, коли тут розміщувався господарський двір Царського палацу. У 1935 році архітектор Володимир Заболотний проектує будівлю, за що удостоюється Сталінської премії і почесної посади головного архітектора Києва. Порівняно з монументальністю та важким плануванням інших урядових будівель тієї ж сталінської епохи, Будинок Народного Уряду – так іменували його тоді – виглядає  легким і лаконічним. Частково це сприйняття досягнуте завдяки скляному даху, який закріпив за спорудою прізвисько «дім під куполом».

Перебуваючи в 1942 році в окупованому Києві, міністр озброєнь нацистської Німеччини і улюблений архітектор фюрера Альберт Шпеєр згадував: «Проект будинку Верховної Ради України цілком міг бути створений талановитим випускником паризької Академії витончених мистецтв. Мені навіть прийшла в голову думка розшукати архітектора і запропонувати йому роботу в Німеччині». Не дивно, що після таких слів гітлерівці не наважилися заподіяти жодної шкоди будівлі. За все своє існування вона не зазнавала значних видозмін.

24 серпня 1991 року в сесійному залі Верховної Ради більшість депутатів проголосували за незалежність країни. Цій події присвячена картина художника Олексія Кулакова під назвою «Державотворення», що прикрашає хол будівлі. А 28 червня 1996 року в цьому ж залі була прийнята Конституція України.

Будівля Адміністрації Президента України

Розташована, так само як і Верховна Рада з Кабміном, на Печерську, по вулиці Банковій, 11.  Побудована в 1936—1939 роках за проектом харківського архітектора Сергія Григор'ева для штабу Київського особливого військового округу. Архітектор настільки точно розрахував всі деталі, що величезний будинок, не зважаючи на вузьку вулицю, не лише не „розчавив” навколишні споруди, але і є добре видимим зі всіх місць.

Монументальність будівлі підкреслюють чотири поліровані кам'яні кулі в парадного входу. Біля таблички «Президент України» на фасаді часто фотографуються гості міста.

Монументальні адміністративні споруди Києва є типовим зразком довоєнної сталінської архітектури. Вони змінили стиль колишнього Печерська, проте стали його оздобою сьогодення.

Пропонуємо на власні очі побачити могутність та велич адміністративного Києва на пішохідній екскурсії вулицями та парками Печерська.

 

 
Ми в соцмережах

Підписуйтесь

Facebook
facebook.com/ToursDeKiev

Google+
google.com/+ToursDeKievUA

YouTube
youtube.com/user/ToursDeKiev