Їжачок у тумані: від мультфільму до пам'ятника

Їжачок у туманіУ самому центрі Києва, на перетині вулиць Золотоворітської, Рейтарської та Георгіївського провулку, знаходиться незвичний пам’ятник. Мова йде про Їжачка у тумані – персонажа популярного анімаційного фільму. Їжачок зроблений з дерева, із саморізами замість голок; він сидить на пеньку, тримаючи торбинку у лапках та начебто очікуючи зустрічі зі своїм другом Ведмежам. Пам’ятник Їжачкові встановлений у Києві в 2009 році.

Мультфільм «Їжачок у тумані», створений на основі казки Сергія Козлова, вийшов у світ у 1975 році. На той час в СРСР не знімали нічого подібного. В основі усіх кіноробіт для малечі було поняття щасливого радянського дитинства або, у крайньому випадку, веселі пригоди Вовка та Зайця з «Ну, постривай!». А тут якийсь малозрозумілий їжачок, таємничий туман, звідки один за одним з’являються конячка, сова, річка…

Сюжет мультфільму є дуже простим. Маленький Їжачок, узявши із собою мішечок із малиновим варенням, вирушає у гості до свого приятеля Ведмежати, щоб разом чаювати та рахувати зорі. На своєму шляху він опиняється у густому тумані, де бачить силует Коня. Їжачок заблукав, і, на додачу, його постійно лякають Сова, Кажан, а потім він взагалі впав у річку. Хтось (величезний сом?) допоміг Їжачкові вибратись із річки та нарешті зустрітись із Ведмежам, яке вже давно чекало на нього та гукало його.

Усе закінчується добре, але залишаються питання. Так, численні прихильники мультфільму передивляються його знов і знов, намагаючись знайти новий смисл та прихований підтекст. Хтось проводить паралелі із художнім фільмом Андрія Тарковського «Соляріс», у якому є схожий епізод: блукаючи у тумані, головний герой бачить коня. Когось вражають кольори, вжиті під час створення мультфільму: жовтий, сірий, коричневий – зовсім не ті, що домінували у радянській анімації. Вже понад 40 років глядачі намагаються розшифрувати певні філософські послання режисера мультфільму – Юрія Норштейна.

Їжачок у туманіОтже, мабуть, недаремно у 2003 році 140 експертів з різних країн обрали «Їжачка в тумані» найкращим мультфільмом усіх часів. А класик японської анімації Хаяо Мідзаякі назвав «Їжачка в тумані» одним із своїх улюблених мультиплікаційних творів, визнаючи Норштейна видатним художником.

А київський Їжачок у тумані живе своїм життям. Його лагодять після ушкоджень, спричинених вандалами та любителями безкоштовних сувенірів, переносять, утеплюють шапочкою під час морозів, надягають на писок марлеву пов’язку на період грипу, озброюють іграшковою гвинтівкою під час небезпеки. І, звичайно ж, показують екскурсантам, здебільшого під час пішохідних маршрутів Києвом.

Цікаво, що офіційна назва пам’ятника – «Конячка». Чому? Про це ви дізнаєтесь під час наших екскурсій, на яких на вас також чекає зустріч із іншими незвичними цікавинками Києва, що знаходяться поруч із Їжачком.