Некрополі Києва

Некрополі Києва

Про те, де і як і як ховали киян у дохристиянські часи, є не дуже багато інформації. Відомо, що язичницькі некрополі знаходились здебільшого на берегах річок та на пагорбах. До наших днів дійшли відомості про Старокиївську та Лису гори як про місця поховання перших киян. Один із пагорбів стародавнього Києва став місцем, де зустрів смерть та був похований добре відомий князь Олег.

Із прийняттям християнства у якості останнього притулку для киян почали слугувати церкви, монастирі, а також території, що їх оточували. Це Десятинна церква, Софійський собор, Видубицький монастир, Києво-Печерська Лавра, Кирилівська церква та інші.

Поява у Києві перших місць масових поховань відносяться до періоду кінця XVII століття. У XVIII столітті, через значне зростання смертності у результаті епідемій чуми, виникають нові цвинтарі: на горі Щекавиці, у місцевостях Кудрявець, Аскольдова могила, на території теперішньої Олександрівської лікарні. 

Некрополі Києва

У ХІХ столітті з'являються найвідоміші некрополі Києва: Байкове, Лук'янівське, Старообрядницьке, некрополі у місцевості Звіринець та багато інших. Деякі з них вважають визначними пам'ятками Києва; їм присвячені окремі сторінки нашого сайту.

Сьогодні більшість кладовищ, які розташовані у центральній частині міста, є закритими або напівзакритими (поховання дозволяються на резервних місцях або дозволяється підховання родичів). Здолавши земний шлях, відомі люди та еліта суспільства знаходять вічний спокій на найпрестижнішому – Байковому – некрополі, а звичайні городяни – на цвинтарях, що знаходяться на околицях або ж за межами міста. 

Аскольдова могила

Місце поховання давньоруського князя Аскольда, яке з часом перетворилось на престижний некрополь, що надихав на творчість художників В. Штернберга та Т. Шевченка. 

Останній притулок героїв України, які віддали життя за її кращу долю у 1918 та 2014 роках.

Байкове кладовище

Байковий некропольОдин з найдавніших некрополей міста, пантеон, де поховано видатних діячів усіх сфер. Це вчені, письменники, політики, військові діячі, артисти, спортсмени, митці.

На Байковому цвинтарі збереглось декілька склепів, створених відомими архітекторами, старовинна церква, а також безліч пам'ятників та надгробків високої художньої цінності.

Некрополь ВидубичіНекрополь Видубицького монастиря

У давнину  досить великий некрополь, де й досі збереглось декілька поховань.

Відомий український історик М. Максимович писав:

«...територія монастиря являлась настільки затишною, що здавалось, ніби самим кісткам тут лежати спокійніше, ніж у будь-якому іншому місці. Тому й цвинтар у цій обителі є надзвичайно привабливим».

Некрополь Києво-Печерської Лаври

За весь період існування найвідомішого у Києві монастиря, на його території було поховано багато людей: чернців, вищого духовенства, відомих мешканців міста. Окрім комплексів печер, у яких з початку існування монастиря проводились поховання, померлих ховали біля храмів та безпосередньо у храмах, а також поблизу печер.

Лук'янівське кладовище

Розташоване поблизу сумнозвісного Бабиного Яру, Лук'янівське кладовище вважається одним із найстаріших та має статус історико-меморіального заповідника. Понад 200 його скульптур, надгробків, склепів є пам'ятниками історії, архітектури та мистецтва.

Старообрядницьке кладовище КиєваМусульманське та старообрядницьке кладовища

Вони знаходяться на горі Щекавиці, поруч із історичною місцевістю Татарка. Мальовничі пагорби відкривають гарні краєвиди.

Мусульманське кладовище розташоване на схилі, а старообрядницьке  ближче до вершини гори. Про збереження першого дбає ісламський духовний центр Києва, друге занедбане, є багато зруйнованих надгробків.

Обидва некрополі були закриті понад півстоліття тому та, кажуть, мають сильну енергетику. Поруч із мусульманськими похованнями  мечеть Ар-Рахма.