Літописна Почайна

Аще не обрящеться кто заутра на ръцъ, богат ли, ли убогъ, или нищъ; ли работникъ, противен мнъ да будеть».

Цей наказ Володимира Великого, про який нам оповідає Нестор Літописець, стосувався усіх тодішніх киян. Мова йшла про хрещення у річці Почайні, яке вони повинні були прийняти влітку 988 року.

Припущень щодо походження назви «Почайна» є безліч. Найбільш поширеною є давньослов’янська версія походження – від «по-чай» – «вмістилище води, вологи».

У прадавні часи Почайна була одним з річищ Дніпра та брала початок поблизу міста Вишгород. Неподалік від місця сучасного розташування Паркового мосту вона зливалась зі Славутичем-Дніпром. Сьогодні приблизно на тому місці знаходиться колона із золоченою кулею та хрестом, яка нагадує про хрещення – один із найдавніших пам’ятників Києва.

У деяких джерелах Почайна також згадується як Ручай, Йорданська, а її ймовірна довжина – близько 8 км. Існувала також Крива Почайна, із урочищами Старцева долина й Тушанка.

Почайна згадується в літописах з Х ст. не тільки як місце історичного хрещення киян, а також як місце розташування Притики – найдавнішої міської гавані, яка сприяла розвитку нашого міста.

У ХVIII столітті, з метою розширення гавані, крізь піщану косу між Почайною та Дніпром був проритий додатковий канал – Пробитець.  Неправильний інженерний розрахунок місця прокладення і траєкторії цього каналу призвів до того, що впродовж ХVIII-ХІХ століть піщану косу було розмито, а гирло Почайни було поглинуто Дніпром, і давня гавань зникла. Наприкінці ХІХ ст. між Подолом та Рибальським островом спорудили нову гавань, яка існує й сьогодні. Тоді ж почалось будівництво Подільської промислової зони, яке спричинило поступове пересихання русла Почайни, а зведення житлового масиву Оболонь у 70-80 рр. ХХ століття фактично її знищило.

Довгий час про річку нагадував ланцюжок озер на Оболоні, невеликий струмок, який витікав з них, а також назва вулиці Почайнинської на Подолі. Згадували Почайну київські екскурсоводи, оповідаючи легенди про неї.

Але прийшов час збирати каміння. У 2017 році невеличкий відрізок річки був розчищений, навкруги прибрано сміття та створено щось на зразок маленького парку. З’явилась стіна з малюнками на історичну тематику, до Почайни пішли люди, на честь ріки було перейменовано станцію метро «Петрівка» на «Почайна».

Є надії, що роботи по відновленню Почайни на цьому не припиняться, а у перспективі тут з’явиться зручний та затишний громадський простір.

Ну а поки що, разом з нашими екскурсоводами, запрошуємо Вас відвідати легендарну ріку та послухати цікаву розповідь про неї.

Фото Почайни

Фото 1

Почайна

Фото 2

Почайна

Фото 3

Почайна

Фото 4

Почайна