Київський торт

Киевский тортУ 20 столітті на зміну популярному десерту минулих сторіч - сухому варенню - приходить Київський торт. Сьогодні без нього неможливо уявити Київ, так само як і без Подолу, Дніпра, каштанів .... У 2011 році Київський торт відзначив своє 55-річчя.

Секрет народження Київського торта точно не відомий. Якщо вірити одній з легенд, начальник бісквітного цеху кондитерської фабрики ім. Карла Маркса приготував для виготовлення бісквіта збитий яєчний білок і забув вчасно покласти його в холодильник. Затверділа піна перетворилася на дуже смачні та хрусткі коржі. Саме з них безіменний майстер-кондитер, щоб приховати свою помилку, спорудив торт.

Згідно з іншою версією, у знаменитого Київського торта існує «мама» - Надія Чорногор - співробітник вже згаданої кондитерської фабрики Києва. Не вступивши до медінституту, Надія почала працювати учнем кондитера і знайшла своє місце в житті. Саме вона розробила рецепт Київського торта й особливого крему до нього.

На зорі свого народження, рецептура Київського торта включала в себе справжні індійські горіхи кешью, а крем готувався з кращих колгоспних яєць. Змінювалися часи, мода і якість продуктів, кешью замінили на фундук, а яєчний крем – на вершково-масляний. Змінився також «одяг» торта: замість знакової для колишніх поколінь емблеми торта – Пішохідного мосту через Дніпро, на традиційній круглій коробці з'явилося листя каштанів. Особисте клеймо майстра, що було схожим на медаль, змінилося комп'ютерної сіткою, а різнокольорові стрічки на коробці замінили банальним скотчем .... Одне є незмінним: рецептура коржа і складових крему Київського торта були і є комерційною таємницею. В жодній кулінарній книзі немає рецептів його приготування.

Проте, часом, старожили нарікають, що зараз Київський торт - не справжній. А яким, власне, є справжній Київський торт?

Київський торт – це улюблені солодощі для  киян і подарунок для гостей столиці. Це жаданий сувенір із Києва, на честь якого за часів СРСР фірмові поїзди Київ - Москва називали «тортовозами». Це солодка «валюта», яка допомагала вирішувати будь-які питання в будь-яких кабінетах. Саме він, «сухий», привезений з Києва,  що коштував 3 рублі - ось що таке справжній Київський торт! 

Його регулярно доставляли у Кремль, привозили спеціально для членів ЦК КПРС. А коли Л. І.Брежневу виповнилося 70 років, на честь ювілею був виготовлений Київський торт із 70 різних шматків, загальною вагою понад 5 кг.

Київський торт був своєрідною «валютою» того часу. Чим іще можна було віддячити за надану послугу у високих кабінетах! Він допомагав артистам знятися в популярних телепрограмах і виступити на радіо, а постачальникам -  привезти потрібні товари і відкрити потрібні двері по всьому СРСР.  

Заморожений і загорнутий, він перетинав кордони на поїздах і літаках. Його зустрічали і проводжали, він був у центрі уваги за будь-яким столом. За радянських часів, щоб його купити, треба було мати хороших знайомих в гастрономах або кондитерських, в іншому випадку його купували після декількох годин стояння в черзі, і в єдиному екземплярі «на руки». 

Нещодавно бренд «Київський торт» був запатентований фірмою ROSHEN - колишньою кондитерською фабрикою ім. К.Маркса. Кількість тортів, що випускаються,наближається до мільйону. Хоча його виготовляють  інші виробники також, назва торта буде хоч трохи да відрізнятися. А кияни, обговорюючи  купівлю торта до урочистого заходу, запитають один одного: «Купуємо« Київський Рошенівскій »або інший?» 

Сьогодні Київський торт є практично в усіх супермаркетах. Але найкращі і найсвіжіші торти, а головне - у великій кількості, щоб вистачило на групу туристів, продаються у фірмових магазинах об'єднання ROSHEN. У них ми із задоволенням завеземо гостей Києва після закінчення основної екскурсійної програми.

І ось, залишаючи Київ із коробкою традиційних солодощів, Ви з теплом згадаєте час, проведений у нашому місті.