Будівля Національної опери України

Перший у Києві театр, побудований за проектом архітектора А.І. Меленського, знаходився на Хрещатику з 1804 по 1851 рік. Потім, у 1851-му, було зведено дерев'яну будівлю театру на перетині сучасних вулиць Володимирської і Богдана Хмельницького; його проектував архітектор І.В. Штром. В кінці 19 століття театр згорів під час пожежі, а на його місці був побудований новий – той самий, яким ми й сьогодні милуємося, прогулюючись в центрі міста – Національний театр опери і балету ім. Т.Г. Шевченка. Національний театр опери і балету ім. Т.Г. Шевченка. Київ

Будівлю Оперного театру проектував архітектор В.А. Шрьотер у стилі Ренесанс. З особливою поетичністю описує архітектурний ансамбль будівлі, що дійшов до наших днів без істотних змін,  журналіст Д.Лавров в публікації для газети «Сегодня»:

«Неначе сім нот музичної гамми, розчленовують напівовальний фасад сім витончених арок, що додають споруді додаткової висоти. Між арками ми бачимо ліпні зображення театральних масок, що втілюють діяльність двох муз, - Мельпомени (трагедії) і Талії (комедії). Над центральним входом - барельєф і вензель, змальований на картуші, який підтримують дві крилаті жінки. Фахівці ототожнюють їх з геніями, духами-покровителями, супутніми людині в її благородних помислах».

Проте не завжди про будівлю Опери відгукувалися позитивно. На відміну від сучасників, журналісти і мистецтвознавці минулого ставилися до цієї споруди набагато критичніше:

"Зовнішній вигляд театру украй непривабливий: негарна споруда сидить посеред площі, немов величезна незграбна черепаха. Враження ще більш псує безбарвне оформлення будівлі... Декоративне оздоблення глядацького залу відмічене простотою і бідністю..."

(Газета «Киевлянинъ», 1901 рік)

Якими б не були відгуки про архітектуру будівлі Національної опери, вона, безумовно, заслуговує  уваги, оскільки прославилася дивовижною акустикою, здатністю вміщувати багато осіб і святковістю внутрішнього убрання. На сцені Оперного театру виступали видатні майстри оперного жанру: Шаляпін, Козловський, Гмиря, Литвиненко-Вольгельмут; балерини Плисецкая, Уланова та багато інших. Тут були поставлені відомі опери українського композитора Н.В. Лисенка, пам'ятник якому знаходиться поряд з будівлею, - «Запорожець за Дунаєм» «Наталка-Полтавка» та ін.

У стінах будівлі Національної опери сталася подія, яка додала  негативних асоціацій. Так, в 1911 році під час постановки опери «Казка про царя Салтана» тут отримав смертельне поранення Петро Столипін, міністр російської імперії.

Сьогодні репертуар Національного оперного театру відрізняється надзвичайною різноманітністю. Вашій увазі пропонуються постановки класики оперного жанру «Риголетто», «Кармен», «Аїда»; балети «Лоскунчик», «Жізель», «Віденський вальс» тощо.

Саму будівлю Національної опери Ви зможете побачити з вікон автобуса чи автівки під час оглядової екскурсії містом.