Хмарочос Гінзбурга: будинок, якого немає
«…гігант Л.Б. Гінзбурга – найвища та найширша будівля в усьому місті; будинок має 10-12 поверхів та 90 квартир, що нараховують загалом понад 500 кімнат. З балконів верхніх поверхів цього «хмарочосу» відкривається широкий вид на Старе Місто з його найдавнішими церквами; звідси можна також спостерігати у ясну погоду майже усе місто «з висоти пташиного польоту».
Путівник «Супутник по місту Київ», 1912 р.
Легенда серед будівель Києва, перший «хмарочос» України, справжній шедевр стилю модерн – будинок Гінзбурга прославив київське будівництво і силу технологічного прогресу міста початку ХХ століття. На жаль, сьогодні Ви не знайдете цього будинку в нашому місті – війна завадила надзвичайній будівлі вціліти до нинішніх днів.
Але жива пам'ять про будинок Гінзбурга. Вирушаючи на пішохідну екскурсію по Печерську від центру Києва – Майдану Незалежності, туристи звертають увагу на будівлю готелю «Україна», яка підноситься над головною площею міста. І, якщо дозволяє час і настрій групи, екскурсовод розповість про те, що було на місці цього готелю в минулі часи.
Від початку тут був 4-поверховий будинок військового інженера. У 1889 році Лев Гінзбург – відомий київський будівельник-підрядник, купець першої гільдії – викуповує ділянку під цим будинком і зносить його. Це був перший крок Гінзбурга до подальшого будівництва на цій ділянці грандіозної споруди, яка стала знаковою у дореволюційному Києві.
Будівництво дому, запланованого Гінзбургом в якості прибуткового будинку, розпочалося в 1910 році і тривало два роки. Проект розробляли архітектори з Одеси. Завдяки використанню новітніх на ті часи технологій, будівельникам вдалося подолати несприятливі умови – рельєфність і вологість ґрунту. Боротьба з перепадом висот на ділянці завершилася вдало, частково за рахунок відмінної кількості поверхів різних частин споруди. Так, крило, яке було розташоване вздовж вулиці Інститутської, налічувало 8 рівнів у верхній частині, а в нижній – 9. З боку вул. Миколаївської (нинішня вулиця Городецького) будівля мала 11 або 12 поверхів.
Висота будинку Гінзбурга – питання не однозначне. Достеменно відомо, що висота одного поверху дорівнювала 4 метрам, отже, в цілому споруда сягала мінімум 44 метрів. Якщо додати висоту фундаменту, плюс величезної вежі зі шпилем близько 10 метрів, вийде не менше 60. Точної висоти будинку Гінзбурга на сьогоднішній день не знає ніхто. Але, як би там не було, в історію він увійшов як перший «хмарочос» України.
У цьому хмарочосі налічувалося 94 розкішних квартири, в найбільших було по 11 кімнат. Всього було близько 500 кімнат. Вони здавалися внайми багатим приїжджим.
На перших поверхах будинку Гінзбурга знаходився торговий центр, із продовольчими магазинами. З вежі будинку відкривалися чудові панорами Києва. Будинок Гінзбурга був настільки відомий, що кожен візник знав, куди везти пасажира.
У радянські часи хмарочос був націоналізований. Його перетворили на житловий будинок: готельні номери перепланували на комунальні квартири. Творець будинку, «король підрядників» дореволюційного Києва, найбагатша людина свого часу, Лев Гінзбург помер у злиднях в одній із київських лікарень в середині 20-х років.
Вересень 1941 поставив крапку в історії легендарного будинку. За кілька днів до окупації Києва Хрещатик був замінований. На п'ятий день окупації міста будинок Гінзбурга і ще кілька будівель на Хрещатику були підірвані, знищивши не тільки гітлерівців, але і мирних жителів Києва. Лише остів залишився від колись величезного будинку ... Залишки фундаменту хмарочоса почали розбирати лише в середині 50-х, коли почалася підготовка до будівництва тодішнього готелю «Москва», нинішнього «Україна».
Шкода, що грандіозний проект будинок Гінзбурга, так само, як і слава будівлі в Києві й далеко за його межами, не врятували цей архітектурний шедевр своєї епохи від сумної долі. Не позаздриш і долі його творця. Тим не менш, будинок Гінзбурга живе у розповідях київських гідів. Сам же Гінзбург, який помер у бідності, залишив Києву багатющу спадщину. Його будівельною компанією були споруджені: будівля Національної опери, нинішній театр ім. Франка, караїмська кенаса і ще безліч інших прекрасних споруд, які так люблять фотографувати туристи і якими так пишаються кияни.
Цікаві відомості про будинок Гінзбурга:
- У рік спорудження він був найвищим хмарочосом Російської імперії.
- Будинок відразу став найсучаснішим в Києві, оскільки мав рідкісні в той час ковані ліфти американської фірми «Отіс».
- Житлові будинки такої висоти, як хмарочос Гінзбурга, на початку ХХ століття існували лише в США, Німеччині, Аргентині та Канаді.
- Після спорудження будівлі Льва Гінзбурга запрошували для будівництва хмарочосів у Чикаго, але автор не погодився, вважаючи, що краще бути першим у своєму місті.
- До 1928 року Будинок Гінзбурга був найвищим у Радянському Союзі.
- За спогадами сучасників, деякі паломники, які приїжджали з інших міст і прямували до Софійського собору та Києво-Печерської Лаври, хрестилися перед хмарочосом, вважаючи, що це храм.
- Восени 1918 року відомий художник Олександр Мурашко на 11-тому поверсі хмарочоса відкрив «Художню студію Олександра Мурашка», в якій одночасно навчалися майже 100 осіб.
- 24 вересня 1945 жителі Хрещатика обійшли будівлю і поставили свічки у пам'ять про жертв підриву.
- Крім хмарочоса, будинком Гінзбурга називали шикарний шестиповерховий «дохідний дім» по вулиці Городецького, 9 (Київський Париж). Крім основних 6 поверхів, будинок має ще два – підземний і мансардний
- Житловий будинок Наркомфіну у Москві, спроектований М. Я. Гінзбургом і І. Ф. Мілінісом, також називався «будинком Гінзбурга».