Оболонь

Оболонь. ОзераВ очах гостей міста сьогоднішня Оболонь асоціюється, насамперед, з однойменним пивним брендом, а також  численними торгово-розважальними центрами. А в колишні часи мандрівники розповідали про неї, звичайно ж, зовсім по-іншому:

«Оболонню, або, як кажуть, Болонню, називаються луки та ліси, розташовані в північно-західній стороні за Подолом. Вони багаті на всяку живність та ягоди, славні своєю родючістю й багатством».

Слово «Оболонь», в перекладі зі старослов'янської, означає низину, заболочену місцевість, непридатну для проживання, яку заливає вода. Проте, археологічні знахідки свідчать про тутешні поселення людей у далекому минулому. За часів Київської Русі тут були пасовища, на шляху до яких можна було зустріти Велесове капище, а сама дорога вела в бік Чернігівського князівства.

Оболонь. ЦерковьСаме в цій місцевості билинний богатир Добриня вбив страшного дракона, який нападав на киян. А в 17 столітті козаки, захопивши частину земель, поставили тут кілька сотень куренів і залишилися зимувати, не повертаючись у Січ. Тому частина сьогоднішнього Оболонського району називається Куренівка. Її продовженням стала Приорка, де відбулася битва між козаками та польсько-литовським військом, результатом якої став Білоцерківський договір 1651 року.

У ті далекі часи по території нинішньої Оболоні протікала річка Почайна, з численними притоками, від якої сьогодні залишився лише ланцюжок озер. Вона, а також близькість до Дніпра, зробили Оболонь осередком контрабандистів. Міщани й купці ховали тут товар, у тому числі французьке вино. Після страшної пожежі 1811 на Оболонь бігли жителі Подолу з врятованим від вогню скарбом. А в 1897 році на Оболонській затоці було розпочато будівництво гавані імператора Миколи ІІ за проектом відомого інженера Н. І. Максимовича. В цей же час письменник Олександр Купрін пише для київської газети нарис під назвою «Оболонське розорення», присвячений повені на Оболоні.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90Вже на початку ХХ століття між Оболонню та Пріоркою був побудований цивільний аеродром, де проводили польоти видатні київські авіатори І. Сікорський, А. Свєчніков та інші. А в 30-і роки на території району побудували кілька підприємств, які працюють і зараз. У 1939 році понад 12 тисяч киян були задіяні у будівництві секретного об'єкта – залізничного тунелю під Дніпром, за допомогою якого, згідно з планами радянських полководців, можна було б здійснювати перекидання військ таємно від ворога. Плани не здійснилися, роботи згорнули, а в пам'ять про цей утопічний проект на оболонському затоці Наталка залишився величезний залізничний кесон, розписаний сучасними графіті.

У 1967 році після затвердження генерального плану розвитку Києва почалася інтенсивна забудова Оболоні. Масив планувався у вигляді величезних бджолиних стільників, де кожен мікрорайон –наче окрема комірка. Забудова здійснювалася комплексно, але район був удалений від центру. Більшість корінних киян вважала Оболонь забутою і непрестижною. Спочатку дістатися сюди можна було тільки автобусом (було два маршрути) або трамваєм (один маршрут). Але вже в 1980 на Оболоні з'явилося метро, і перспективу отримання житла на Оболоні перестали вважати чимось на зразок заслання. Сьогодні тут курсують багато видів транспорту, а влітку навіть теплохід.

На Оболоні знаходиться Дитяча Академія Мистецтв, суднобудівний коледж, більше 30 загальноосвітніх шкіл.

Оболонь. НабережнаяОдне з «дивацтв» оболонських вулиць – їхні схожі  назви: Лугова та Набережно-Лугова, Полярна і Північна, Озерна, Приозерна та Прирічна. Нелегко зрозуміти сучасним киянам, яке відношення до Оболоні мають угорські комуністи Лайош Гавро і Мате Залка, імена яких носять тутешні вулиці.

Сьогодні тут із задоволенням купують далеко не найдешевші квартири, а деякі з оболонських проектів було взято як зразок під час планування нових кварталів Барселони. Візитною карткою Оболоні стала набережна, забудована висотками та елітними котеджами. До неї примикають гольф-центр і яхт-клуб. Чудова рекреаційна зона складається з озелененої території навколо озер і заток. На багатьох вулицях є бювети з артезіанською водою. Все це дозволяє вважати Оболонь одним з кращих місць для проживання в місті.