Пам’ятник Олені Телізі (Бабин Яр)
Одна з важливих автомагістралей української столиці носить ім’я Олени Теліги – видатної української поетеси, публіциста, літературного критика, громадської діячки.
Олена Іванівна Теліга (дівоче прізвище Шовгенова) народилася у 1907 році у Росії, проте її поетичні та інші твори написані українською мовою. Навчалась у Києві; перебувала в еміграції у Польщі і Чехословаччині. У період окупації Києва повернулась до міста, де організувала відділення Спілки українських письменників, співпрацювала з редакцією «Українського слова», видавала тижневик літератури і мистецтва «Литаври».
У лютому 1942 року Олену Телігу разом із її чоловіком Михайлом було заарештовано гестапо. Місце та дата загибелі подружжя невідомі, але, оскільки у лютому відбувались масові розстріли у Бабиному Яру, то 21 лютого 1942 року вважається днем пам'яті української письменниці та її чоловіка.
У лютому 2017 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» (перетин вул. Теліги та Мельникова) було відкрито пам’ятник поетесі. Бронзова скульптура встановлена коштом столичної громади. Автори пам’ятника – подружжя Олександра Рубан та Липовка Віктор – випускники Київського державного художнього інституту, учні відомого скульптора Василя Бородая, члени Спілки Художників України.
В Києві Олені Телізі також присвячено пам’ятник по вул. Політехнічній, меморіальну дошку на будинку № 25/18 по вулиці Л. Толстого, в якому проживала поетеса до розстрілу, літературний музей на території школи №97, яка також носить її ім’я.