100 дивовижних фактів про Київ
Найдовша вулиця: Броварський проспект, довжина близько 14 км.
Найкоротший провулок: Інженерний провулок (недалеко від Арсенальної площі), довжина менше 50 м, на ньому знаходяться 3 будинки.
Найдавніша вулиця Києва – Володимирська, їй понад тисяча років.
Найширша київська вулиця – Хрещатик – 75 метрів від будинку до будинку.
Найвузькіша вулиця – Георгіївський провулок, де ширина проїзної частини лише 5,4 метри.
Найстаріше дерево (можливо, оскільки вік дерева можна визначити за кількістю річних кілець): дуб Вільгельма Крістера, знаходиться по вул. Осиповського і має вік від 600 до 700 років.
Найбільш густозаселених район: Деснянський, його населяє близько 354 500 чоловік.
Найменш населений район: Печерський, тут проживає близько 139 тисяч чоловік.
Найглибша станція метро в Києві: «Арсенальна», глибиною близько 200 м, одна з найглибших у світі.
Найкрасивіша станція київського метро: «Золоті ворота», входить в десятку найкрасивіших станцій метро у світі.
Найвища споруда Києва: телевежа, історичний район Сирець, побудована в 1973 році, її висота 380 м.
Найвища точка в Києві, по відношенню до Дніпра: площа Слави, висота понад 200 м.
Найдовший житловий будинок Києва: вул. Академіка Заболотного, 2-122. Фактично будівля складається з 61 з'єднаних між собою будинків. Загальна площа будинку складає 375 тис. м². За своєю довжиною посідає друге місце в Україні (його обігнав будинок у Луцьку) та пяте в світі. Містить 68 під'їздів. Мешкає у ньому понад 12 тис осіб, що дорівнює приблизній кількості жителів історичного Чигирина чи курортного Яремче. Довжина будинку по осі 2128 м (у т.ч. по 1 лінії 1246 м), налічує 4496 квартир. Зводили його цілих 11 років – з 1969 по 1980-й.
Найдовший будинок Києва з єдиною адресою: вул. Прирічна, 5, у Оболонському районі. 9-поверхова будівля протяжністю 560 метрів збудована у 1980 році. Маю найбільшу в столиці нумерацію підіздів – 24, налічує 828 квартир і приблизно 2600 мешканців.
Самий популярний сувенір з Києва: Київський торт, його виробляють з 1956 року.
Найбільший навчальний заклад: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»; близько 42 тисяч студентів; загальний колектив – понад 50 тисяч осіб.
Самий відвідуваний музей у Києві: Національний історико-культурний заповідник «Києво-Печерська Лавра»; тут буває близько мільйона туристів на рік.
Найдавніший пам'ятник Києва: пам'ятник Магдебурзькому праву (варіант – колона Магдебурзького права; також вживається назва – пам'ятник хрещенню Русі); споруджений в 1802-1808 р.р. Автор – О.І. Меленський; пам'ятник розташований на схилах Дніпра поблизу Набережного шосе.
Найдавніший скульптурний пам'ятник Києва: пам'ятник князю Володимиру, хрестителю Русі; споруджено у 1853 р. на Володимирській гірці.
Найвищий пам'ятник Києва: монумент-скульптура «Батьківщина-мати» на території Національного меморіального комплексу «Музей участі України у Другій світовій війні». Її висота 102 м, скульптор – В. Бородай; монумент відкритий у 1981 році; входить до п'ятірки найвищих монументів світу та є найвищим з тих, що не має відношення до релігії.
Найбільший житловий масив Києва: Троєщина (240 тисяч жителів).
Найбільше промислове підприємство Києва: завод «Авіант», на якому виробляють найвідоміший «бренд» Києва – літаки марки АН, що літають у небі всіх континентів землі.
Найдовший міський транспортний маршрут: трамвай № 12 (м. «Контрактова площа» – Пуща-Водиця), його довжина – близько 20 км.
Найкоротший транспортний маршрут Києва: фунікулер, протяжність – 222 м.
Найбільший київський парк: парк ім. Рильського, Голосіївський район; площа парку близько 150 га, відкритий у 1958 році.
Самий вологий житловий масив: Виноградар.
Самий сухий житловий масив: Харківський.
Самий унікальний пам'ятник (єдиний у світі) – пам'ятник сміттєовозу – знаходиться в Києві. Він був установлений в 2004 році по вул. Газопровідній, 2, підприємством Київспецтранс на знак подяки робітникам санітарної очистки України за їхню працю.
Найвища жила споруда Російської імперії та Радянського союзу довоєнних часів – дім Гінзбурга – знаходився в Києві по вул. Інститутській, на місці сучасного готелю «Україна». Увійшов в історію як перший «хмарочос» України (12 поверхів, понад 60 метрів заввишки). Був зруйнований у 1941 році.
На сьогоднішній день найвищим будинком України є ЖК на Кловському узвозі, 7 в Києві. Його висота дорівнює 168 метрів.
Найкоротша та водночас найширша головна вулиця столиць Європи – Хрещатик (довжина 1300 метрів, ширина 75 метрів).
Перша в СРСР лінія швидкісного трамваю була побудована у Києві у 1978 році за ініціативою Володимира Векліча та Василя Дьяконова. В. Векличу вдалось на відчизняній елементній базі розробити систему автоматики та інтервального регулювання, яка забезпечувала безаварійний рух поїздів на маршруті з інтервалом менше однієї хвилини – рекордний показник того часу.
Далі буде…