Золоті ворота
Золоті ворота – один з небагатьох пам'ятників Києва, що частково зберігся з часів правління князя Київської Русі Ярослава Мудрого до наших днів.
В давнину Золоті ворота були частиною міцного фортифікаційного комплексу, який оточував Київ, нарівні з високими валами довжиною 3,5 кілометра, глибокими ровами і т.д. Вони являли собою кріпосну башту з широким проїздом, кам'яними брамами, побудовану за технологією змішаної кладки: шари каменів поєднувалися з рядами плінфи.
Ворота були увінчані церквою Благовіщення, з єдиним куполом, оздобленою мозаїками і фресками. Можливо, саме позолочений купол цього храму, у якому в ясну погоду відбивалися сонячні промені, заливаючи світлом всю споруду, може пояснити назву воріт.
Також ймовірно, що епітет «Золоті» ворота отримали від чільної брами Константинополя, яка виконувала аналогічну функцію. Це далеко не всі версії, що трактують назву цієї пам'ятки старовини.
Ворота були головним в'їздом до столиці. Вони виявились настільки міцними і надійними, що ніколи і нікому із загарбників не вдалось потрапити до міста крізь них. Ординці хана Батия, ймовірно, частково зруйнували їх в 1240 році, але при цьому вони потрапили в місто з боку Печерських воріт (у районі сучасного Майдану).
У XVI-XVII століттях Золоті ворота згадуються в записках мандрівників і зустрічаються на малюнках, напівзруйнованими. Вони занепадають аж до 1832 року, коли їх було частково укріплено.
У 1982 році, до 1500-річчя Києва, Золоті Ворота були повністю реконструйовані. Залишки укріплень ХІ століття накрили спеціальним павільйоном-макетом, що відтворює образ Золотих воріт.
У цьому павільйоні знаходиться експозиція, присвячена історії будівництва, існування і реконструкції голвної брами стародавнього Києва. Центральною частиною експозиції є залишки стін давніх воріт. Частково відтворений також інтер'єр церкви Благовіщення.
Окрім музею, в приміщенні Золотих воріт проходять акустичні концерти, театралізовані вистави та ін.
Побачити Золоті ворота та дізнатись про них більше можна під час оглядової екскурсії по Києву або пішохідної прогулянки Старим Містом.