Деміївка
Важко повірити у те, що сьогоднішня жвава та кваплива Деміївка, з її складними транспортними розв’язками, автовокзалом, станцією метро, Макдональдсом та іншими атрибутами бурхливого міського життя офіційно стала частиною Києва лише сто років тому. Дійсно, до того, як у 1918 році ця місцевість увійшла до складу міста, Деміївку знали лише як околицю Києва, яка жила своїм окремим, але також бурхливим життям. Історія Деміївки як місцевості і як села невід’ємно поєднана із історією міста Києва.
Історія
Одні з перших джерел, завдяки яким нам відомо про Деміївку – топографічні дослідження українського етнографа французького походження Домініка П’єра Де ля Фліза. Він згадує «село Нижня Либідь Деміївка», але не наводить точного місця його розташування і не розтлумачує назву. Ймовірніше за все, мова йшла про село, оточене місцевостями Голосіїв, Багринова Гора, Саперна слобідка, тобто про так звану Либідську землю – територію правобережжя річки Либідь. За середньовіччя ця земля належала Михайлівському Золотоверхому монастирю, а згодом перейшла у володіння Києво-Печерської Лаври. На початку ХІХ століття було відомо про населені пункти Верхню Либідь та Нижню Либідь, за якими вже у середині ХІХ століття було закріплено назву Деміївка.
Походження назви
Версії про походження назви Деміївка різняться. Є дослідники, які вважають, що дехто Деміїв був важливою персоною на цих теренах. Інші
пов’язують назву із дієсловом «деміть», тобто «диміти», «роздмухувати», «дути». На бік останньої версії стає індустріальне минуле Деміївки: з 1880-х років тут існував завод художнього скла, на якому виготовляли кришталевий посуд та інші вироби саме шляхом видування.
З середини 1920-х до початку 1960-х років місцевість мала іншу назву – Сталінка. Під такою назвою побачив світ роман сучасного українського письменника Олеся Ульяненка, написаний 1994 року. Дія роману відбувається саме в цій історичній місцевості. Не зважаючи на суперечливі відгуки читаючого суспільства про цей твір, за нього автор отримав малу Шевченківську премію.
Робітнича околиця та її мешканці
З другої половини позаминулого століття Деміївка є відомою індустріальною околицею Києва. Динамічний розвиток тутешньої промисловості пояснюється близькістю залізничної станції. Чого тут тільки не було: цукерні, броварні, цегельні, бондарні, ковбасні, миловарні, кузні, ливарні, млин…
Найбільш відомим місцевим підприємством вважали Київський цукрово-рафінадний завод, споруджений у 1869–1870 роках. На його базі згодом утворилася «парова фабрика шоколаду та цукерок Валентина Єфімова», перейменована за радянських часів у «Кондитерську фабрику імені Карла Маркса», сьогоднішнє підприємство Roshen.
Сто років тому жителями Деміївки було щонайменше 3000 осіб. Тут мешкало багато єврейських родин, які не мали дозволу на поселення у межах тогочасного Києва.
Робітниче населення Деміївки здебільшого проживало у гуртожитках-«казармах», які нерідко розташовувались безпосередньо на території заводів. Вагома складова частина місцевих мешканців була, на жаль, неписьменною. Розв’язуючи проблему народної писемності, а заодно й тверезості, влада утримувала мережу «народних чайних», а при них – безкоштовні бібліотеки-читальні. Подібний заклад існував і у Деміївці.
Деміївська площа
Деміївська церква
Втрачена Деміївка