Некрополь Видубицького монастиря
Цей некрополь є таким само старовинним, як і однойменний монастир, адже у прадавні часи померлих іноків ховали на території обителі, поруч із храмами та келіями.
Вже у XVIII столітті на монастирській території місця для поховань майже не залишилось, тож вирішили ховати ченців у саду на горі (сьогоднішня територія ботанічного саду ім. Гришка). Приблизно тоді ж у монастирі стали погребати й мирян.
У 20-ті роки цвинтар було закрито, а у 1930-1960-ті знищено. Нині збережено або відновлено близько десяти могил. Ось стисла інформація про деяких осіб, похованих у Видубицькому некрополі.
Відомі люди, поховані на території некрополя Видубицького монастиря
Гандзюк Яків Григорович (1874 – 1918)
Український військовий діяч часів УНР. Брав участь у Російсько-Японській та Першій Світовій війнах. Вбитий більшовиками взимку 1918 року після відмови перейти на їхній бік та спочатку похований у братській могилі в районі Солом'янської площі. Пізніше перепохований на території Видубицького монастиря; на могилі було встановлено дерев'яного хреста.
У 1920-х роках як хрест, так і місце погребіння знищені. Лише за років незалежності, зусиллями нащадків з США та істориків, надгробний пам'ятник було відновлено.
Афанасьєв Євгеній Іванович (1838 – 1897)
Доктор медицини, професор Київського університету, автор багатьох наукових статей. Сприяв покращенню рівня громадської санітарії у Києві. За життя був дуже шанований киянами.
Ушинський Костянтин Дмитрович (1824 – 1871)
Відомий педагог, який започаткував наукову педагогіку на теренах колишньої Російської імперії, педагог-демократ. Одним із принципових методів навчання вважав індивідуальний підхід до особливостей кожної дитини.
Ханенко Богдан Іванович (1849 – 1917) і Ханенко Варвара Миколаївна (1848—1922)
Меценати, які зібрали колекцію творів мистецтва, що є основою київського музею Західного та Східного мистецтв.
Лелявський Микола Семенович (1853 – 1905)
Видатний вітчизняний інженер-гідролог, основоположник вчення про формування русел річок.