Сквер ім. Гейдара Алієва – куточок Баку в Києві
На колишній невпорядкованій ділянці уздовж вулиці Глибочицької, поблизу дипломатичного представництва Азербайджану, є чудова зелена оаза. Мова йде про сквер ім. Гейдара Алієва в Києві, який з’явився в нашому місті у 2012 році.
Сквер, з комплексом паркових споруд, оглядовими майданчиками, терасами, прогулянковими стежками та навіть копією фрагмента Бакинської фортеці, де велись зйомки культового у 60-70 рр. художнього фільму «Діамантова рука», привертає увагу гостей міста та подобається його мешканцям.
Композиції скверу створені зі спеціально завезеного із Азербайджану вапняку, а рослини, висаджені тут, імпортовані з Німеччини. Це дуби, клени, тиси, магнолії, барбарис, які зрошуються завдяки системі автоматичного поливу.
Справжньою перлиною цього комплексу є фонтан у вигляді килима «Шейх Сафі» – неперевершеного зразка ткацького східного мистецтва. Він вважається найбільш відомим азербайджанським килимом, і створили його у 1540 році для мечеті шейха Сафі аль-Дін. Професійні ткалі працювали над килимом понад 2 роки, явивши світові справжнє диво довжиною 10,51 м, шириною 5,34 м та загальною площею більше ніж 56 квадратних метрів.
Для азербайджанського народу килим «Шейх Сафі» настільки ж важливий, як Скіфська Пектораль для українців. Але цей витвір мистецтва, це «восьме диво світу», знаходиться не на батьківщині, а в Лондонському музеї Вікторії та Альберта, під скляним ковпаком. Його копія є у музеї сучасного килима м. Баку, а зменшена копія – у музеї мистецтв Лос-Анджелеса.
Фонтан у вигляді килима «Шейх Сафі» був створений в Італії, з муранського скла та кераміки, в автентичних розмірах. Для забезпечення роботи водограю та басейну використовуються потужні європейські насоси. Фонтан працює за теплої пори, а сквер відкритий для відвідання протягом усього року.
Ковані ворота, через які відвідувачі потрапляють на територію скверу, зроблені українськими майстрами з використанням елементів, які притаманні азербайджанським орнаментам.
У сквері також розміщено пам’ятник Гейдару Алієву – першому президентові незалежного Азербайджану. Ввечері та вночі тут гарне освітлення. На території можна скористатись безкоштовним WI-FI. Сквер знаходиться під охороною, тут працюють камери відео спостереження. Створювався комплекс виключно на кошти азербайджанської державної нафтової компанії.
Побачити сквер ім. Гейдара Алієва в Києві та дізнатись про нього більше можна під час екскурсій Києвом.