Острови Києва
Своїм унікальним обличчям Київ багато у чому завдячує природі. А зокрема – справжнім перлинам природи – островам, що їх так багато на Дніпрі у межах Києва. Адже далеко не кожне сучасне та велике місто має змогу похвалитися цілою низкою островів. Вони тягнуться уздовж обох берегів Дніпра та є дійсно унікальним явищем. І ось чому.
По-перше, багато островів, не зважаючи на тісне сусідство з мегаполісом, зберегли своєрідну екосистему, з неповторним рослинним і тваринним світом.
По-друге, майже всі київські острови мають чисті пляжі, поки що не зіпсовані згубним впливом відпочиваючих на Дніпрі.
По-третє, острови Києва мають власну історію.
Всього на мапі Києва понад 30 островів. Ми хотіли б розповісти про найцікавіші та найбільші. Деякі з них можна відвідати самостійно, а до деяких ми пропонуємо дістатись на швидкісному катері.
Острів Муромець
Він розташований неподалік Московського мосту. Якщо вірити легендам, назва острова пов'язана із билинним богатирем Іллею. Він ніс службу на заставі, що була на острові, та контролював сплату данини.Так народилось повір’я: якщо в районі острова Муромець увійти у воду по груди та попросити богатирського здоров'я – усі хвороби відступлять на цілий рік.
Труханів острів
Ймовірно, острів названо на честь Тугуркана, який очолював половецьке військо. Його дочка була дружиною київського князя Святополка. Палац княгині нібито знаходився на острові, куди приїжджав її батько, звідси й походить назва острова, нині трохи змінена.
Колись по острову проходив кордон між Київською та Чернігівською губерніями. Острів був майже незаселеним аж до 19 століття. Вже у другій його половині його активно забудовують. Поступово з'являються цілих 23 вулиці, площа, школа-училище, церква св. Єлизавети. Для розваг киян побудували яхт-клуб (на його відкриття у 1898 році приїжджав сам імператор Микола ІІ), кінотеатр, парк, трактири і ресторани. Потрапити на Труханів острів можна було на «постолах» - величезних суднах, які нагадують баржу, куди пасажири набивалися юрбою і їхали стоячи, а також на «дубках» - моторних човнах для 10-20 осіб.
У 1918 році на Трухановому острові був облаштований пляж. Німецькі інтервенти завезли сюди чистий дрібний пісок і показали киянам, що «киснути» в купальнях зовсім необов'язково – можна вільно плавати у Дніпрі.
У вересні 1943 року всі споруди на острові було знищено. Після війни обширну забудову не проводили, закріпивши за островом функцію зони відпочинку. Сьогодні вона частково зберігається: на острові знаходиться Центральний міський пляж, спортивні бази, ресторани. Частина острова відведена під будівництво Подільсько - Воскресенського мосту. Влітку тут проходять концерти, фестивалі.
Потрапити у цей зелений оазис в центрі мегаполісу можна, скориставшись Пішохідним Парковим мостом довжиною 400 метрів.
Долобецький острів
Розташований між Десенкою, Венеціанською і Русанівською протоками. Киянам він відомий завдяки пляжу «Молодіжний». Назву острова пов'язують із Долобецький озером, яке колись існувало поряд. По озеру плавали на човнах, які видовбували у шматку стовбура дерева. Від слова «довбати», мабуть, походить назва острова.
Існує версія, що в княжий період історії Києва острів вважався нейтральною територією, тому князі збиралися на ньому для переговорів.
На острові знаходиться найпопулярніше місце для спортсменів – величезний тренажерний зал під відкритим небом, також відомий як «качалка». На його просторах понад 150 різних тренажерів, створених та утримуваних у нормальному стані зусиллями киян.
Венеціанський острів
Один з найвідоміших київських островів завдяки Гідропарку – водно-розважальному комплексу з безліччю пляжів, атракціонів, човнів. Гідропарк частково розташований на Венеціанському, частково – Долобецькому островах. До війни на острові знаходилася Передмістна слобідка, знищена під час окупації Києва. Зараз на її місці – станція метро «Гідропарк», яку з усіх боків оточують численні ресторанчики, шашличні, дискотеки та інші «злачні місця».
Місцеві пляжі користуються великою популярністю. Атракціони, хоч і досить відвідувані, потребують оновлення. Тенісні корти, картинг і пейнтбол не залишать байдужими тих, хто любить активний відпочинок. Особливі почуття викликає дискотека для пенсіонерів, яка в теплу пору року збирає не менше сотні бабусь і дідусів.
Козацький острів
Цей острів відомий з давніх часів і нагадує про козаків, які просмалівали на ньому свої судна - «чайки». Під час визволення Києва острів був важливим етапом усієї операції: на ньому укріпилися німецькі кулеметники, які перешкоджали переправі наших військ через Дніпро, але їх було розбито. Сьогодні Козачий острів є заповідником, тут багато різних птахів, біля берегів водиться безліч риби.
Галерний острів
Знаходиться у Голосіївському районі Києва. Обрисами острів нагадує велику галеру. Ще називався Чернечим, оскільки належав чернцям Києво-Печерської Лаври.
Сучасна назва – острів Водників, яку він отримав завдяки господарським будівлям для обслуговування водного транспорту.
Жуків острів
Ще за княжої доби на острові знаходились мисливські угіддя. Тут також був монастирський хутір і дерев'яна церква, зруйнована у 30-і роки. Назва походить від струмка Жуківка, що впадає у Дніпро.
На Жуковому острові відбулася тріумфальна перемога козацького війська над литовцями під проводом Богдана Хмельницького.
Жуків острів, наче справжній заповідник: на ньому росте понад 120 видів рідкісних рослин, а також є багато старих дерев. Тваринний світ острова теж різноманітний: тут водяться різні птахи, дрібні тваринки на зразок видри чи бобра, близько 20 видів риб. Цьому сприяє відносно віддалене розташування острова.
Але й воно, на жаль, не здатне вберегти острів від забудови. Кілька років тому Київська міська рада значно скоротила площу заказника, на його території працюють бульдозери, а, отже, незайманій природі тут залишилося недовго.
Ольжин острів
Розташований практично за межею міста, між селищами Вишеньки і Конча-Заспою. Якщо вірити переказам, у давнину на острові знаходився замок княгині Ольги.
На острові безліч рідкісних рослин, у тому числі лікарських, 13 видів комах, занесених до Червоної книги України. Фауна досить багата: куниці, кабани, чаплі, черепахи, норки.
Острів розташований на досить заболоченій місцевості, але тут багато гарних піщаних пляжів, тому Ольжин острів - справжній рай для любителів тихого відпочинку.
Скориставшись нашими послугами, Ви зможете помилуватися красотами цих островів. На одному з них можна організувати пікнік. Для індивідуальних гостей стане у нагоді екскурсія на швидкісному катері, а для великого колективу можна орендувати теплохід.