Контрактова площа в Києві
Контрактова площа Києва є однією з найстаріших у сучасній столиці. До того ж, довгий час, після повного зруйнування ординцями Верхнього міста на Горі та переміщення ділового й комерційного життя на Поділ, вона виконувала роль центральної площі. Сьогодні це популярне місце для зустрічей, прогулянок Нижнім містом, серце сучасного Подолу.
Ймовірніше за все, за прадавніх часів площа носила назву Ринкової. А вже з кінця ХVІІІ століття, разом із традицією проведення ярмарок, вона отримала назву Контрактової. Назва пояснюється необхідністю укладення контрактів між міською владою та купцями, і ці контракти надавали останнім право ведення тут торгівлі. До речі, площу як основне місце торгівлі було обрано не випадково, адже поруч Дніпро та порт – джерело ввезення товарів до Києва.
У 1811 році на Подолі сталася страшна пожежа, унаслідок якої Контрактова площа значно змінила свій зовнішній вигляд.
У другій половині ХІХ століття площа носила назву Олександрівської – на честь імператора Олександра ІІІ. Із встановленням радянської влади площа стала Червоною, а вже Незалежність України повернула їй історичне найменування.
У 70-х роках минулого століття, під час будівництва метро, на Контрактовій площі було знайдено цілий квартал давніх киян IX-X століть! Археологи знайшли квартал з будинками, зрубами, стародавніми садибами, речами побуту киян. Але за радянської влади це нікому не було цікаво, і знайдене місто "законсервували" – засипали землею, а зверху заасфальтували. Зараз на цьому місці – скверик із фонтаном.
Кияни мріють про створення на Контрактовій інтерактивного підземного музею, за принципом тих, що можна відвідати у європейських країнах. Це може бути унікальний підземний музей історії Києва та Подолу, із оригінальними експонатами, що ілюструть життя у стародавньому місті. На жаль, мрія поки що лишається мрією...
Найцікавіші споруди Контрактової площі
Церква Богородиці Пирогощі
Перші згадки про церкву датуються ще ХІІ століттям. Її було освячено в ім'я Успіння Богородиці. Існує декілька варіантів походження назви "Пирогоща", і про найцікавіші з них ми розповімо під час екскурсії Подолом.
Звичайно, стародавня церква не вціліла до наших днів, так само як не пережили віки та лихоліття епох її наступниці. Сьогодні можна побачити сучасну церкву Пирогощу, відновлену у давньоруському стилі.
Фонтан «Самсон»
Цей фонтан був частиною водопроводу на Подолі у ХVІІІ столітті. Скульптура Самсона, який роздирає левову пащу, так само як і альтанка над скульптурою, є відновленими пам’ятками. Альтанку прикрашають скульптура Андрія Первозваного та сонячний годинник.
Існує багато легенд про фонтан Самсон. Найактуальніша повідомляє: хто вип'є трохи водички з фонтану, той назавжди лишиться жити в Києві. Вочевидь, перенаселенням нашого міста пояснюється той факт, що фонтан не працює.
Києво-Могилянська Академія
На площі можна побачити Старий корпус Академії, заснованої на базі Братської школи ще у XVI столітті, який зберігся до наших днів. Загалом на території сучасного студентського містечка Академії також збережено декілька споруд, і нині їх відносять до архітектурних пам’яток Києва.
Києво-Могилянська академія дала «путівку у життя» багатьом видатним діячам свого часу: її вихованцями були Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Іван Скоропадський, Іван Самойлович; архітектор Іван Григорович-Барський, композитори Артемій Ведель та Максим Березовський, філософ Григорій Сковорода та науковець Михайло Ломоносов. 2013 року Києво-Могилянська академія була включена до списку «7 чудес Києва».
Контрактовий будинок
У приміщенні будинку, зведеного після пожежі 1811 року, укладалися торгові угоди. Це був головний осередок київських ярмарків. Наразі це один з небагатьох зразків типової архітектури класицизму в Києві.
У Контрактовому будинку свого часу побували Шевченко, Гоголь, Пушкін, Бальзак, Міцкевич, Ліст та інші видатні особистості. Сьогодні тут знаходиться Українська міжбанківська валютна біржа.
Гостиний двір
У давнину тут розміщувались магазини та майстерні. Будівлю за призначенням іноді порівнюють із таким собі шопінг-моллом сьогодення.
Старовинна споруда, яка пережила численні реставрації, у 2011 році була підступно виключена з реєстру пам’яток архітектури України, що охороняється законом. Це надало право розпочати роботи із перетворення Гостиного двору на торгово-розважальний центр, проти чого тривалий час протестували активісти. Наразі подальша доля споруди є невизначеною; вона стоїть у будівельних лісах (2016 рік).
Стилізовані споруди грецького монастиря Святої Катерини
У давнину на цьому місці знаходився свято-Катерининський храм, із дзвіницею, де молилися грецькі купці. За радянської влади монастир було закрито, а споруди зруйновано.
З 1995 року будівлі храму та дзвіниці було відновлено, проте їх передали не грецькій громаді Києва, а управлінню Нацбанку у Києві та Київській області.
Пам’ятник гетьману Сагайдачному
На Контрактовій площі знаходиться пам'ятник Петру Конашевичу Сагайдачному – видатному полководцю, отаману Запорізької Січі, меценату. Встановлено пам'ятник у травні 2001 року. Сагайдачний значною мірою опікувався Братською школою, на базі якої було створено вище згадану Академію. У Богоявленському соборі на території Академії (не зберігся) було поховано видатного гетьмана, але сьогодні можна побачити лише умовне місце його поховання.
Від Контрактової до Поштової площі веде вулиця, яка носить ім'я Сагайдачного.
Пам’ятник Григорію Сковороді
Дивлячись на скульптуру, отримуєш враження, наче Сковорода після довгих мандрів знову опинився в Києві, щоб побачити свою альма-матер. Так, Григорій Сковорода навчався в Академії у 1734—1753 роках, із перервами. Сьогоднішні студенти шанують пам’ять філософа та щорічно влаштовують акції з очистки монументу від бруду.
Детальніше про найцікавіші будівлі та пам'ятки Контрактової площі та Подолу можна дізнатись під час прогулянки цим чудовим районом.