Стародавня липа на Старокиївській горі - пам’ятник природи Києва
Проте існують припущення, що липа – набагато старша. Дослідники нібито мають підстави стверджувати про більш поважний вік липи: від 800 до 1000 років. Відповідно, вона цілком може бути ровесницею нашестя на Київ орди Батия, і лише дивом вціліла за тих сумних для міста часів.
Декілька років тому стовбур липи було запломбовано, щоб дерево не всихало, а також суворо заборонили чіпляти на немолоду красуню стрічки. Для додаткового захисту – підпора та огорожа навколо. На думку спеціалістів, ці заходи продовжать життя липі мінімум на 200 років.
Кожного року, на початку літа, київська довгожителька молодіє на очах – розквітає ніжно-жовтими суцвіттями, духмяніє та, не зважаючи на похилий вік, радує свіжістю. Під час пішої екскурсії стародавнім Києвом, сховавшись від сонячних променів у затінку її гілля та листя, насолоджуючись незрівнянним ароматом, гості нашого міста слухають легенди про його заснування.
Мабуть, небагатьом відомо, що липа на Старокиївській горі має сестру – таку ж літню, як вона сама. Старовинну липу можна побачити поряд із входом до Дальніх печер Києво-Печерської Лаври. За легендами, преподобний Феодосій Печерський, один із засновників монастиря, посадив її ще на початку 12 століття. Липа святого Феодосія – ще одна унікальна пам’ятка природи Києва.
Цікаві факти про липу:
- За народження першої дитини, липу саджали біля домівки, щоб малюк зростав одночасно із деревом. Липа відігравала роль оберегу. Окрім того, люди вірили, що той, хто засне під липою, буде щасливим.
- Хрестики з липи носили, щоб позбавитись від мани та поганих снів.
- Вважається, що липа здійснює бажання. При цьому, для досягнення успіху на початку певної справи, загадувати бажання слід вранці, а для вдалого її завершення – ближче до заходу сонця.