Пам'ятник Гнату Юрі в ролі Швейка

Гнат Юра у ролі ШвейкаНаприкінці травня 2011 року, у сквері поблизу театру ім. Франка в Києві, було відкрито пам'ятник Гнату Юрі - відомому театральному режисеру, актору, мистецькому керівникові. Скульптори Володимир та Олексій Чепелики зобразили Гната Юру в ролі бравого солдата Швейка.

Гнат Петрович Юра є одним із засновників нового драматичного українського театру імені Івана Франка (1920 рік). Він очолював театр як художній керівник до 1961 року.

Відомий театральний діяч М.Рєзникович писав про Г. Юру наступне:

"Майже сорок років він вів франківський колектив крізь зловіщі рифи часу, намагаючись зберегти талановитих акторів і водночас не посковзнутися на кавунячій шкуринці ідеології. Й майже завжди йому це вдавалося".

Загалом у творчому доробку Г. Юри — 200 постановок і 100 ролей української та світової класики. Художній стиль Юри як режисера став базовим для творчого розвитку театру.

Роль бравого солдата Швейка у п'єсі за твором відомого чеського письменника Ярослава Гашека була однією з улюблених ролей Г.Юри. Сам спектакль був поставлений театром Франка у 1928 році та мав величезний успіх. У ньому Юра проявив усе своє акторське дарування.

За життя Гнат Юра не лише працював у театрі Франка, але й мешкав навпроти скверу, де встановлено пам'ятник - на вул. Ольгинській, 2/1.

З легкої руки “франківців” у пам’ятника вже з’явилася прикмета: якщо потерти бляху на ремені Швейка, буде удача.