Липки: історичні, романтичні і трагічні
Історія місцевості із такою романтичною назвою починається у середині 18 століття, до того ж – не менш романтично – із будівництвом палацу для царських осіб та висадкою розкішного липового гаю навколо нього. Доповнювали картину фруктові та ягідні дерева, зокрема смачні шовковиці.
Не минуло й ста років, як чудовий липовий гай був знищений у зв’язку з інтенсивністю забудови. Знайома історія сьогодення, чи не так? Залишилась лише назва – Липки, під якою маємо на увазі деякі сучасні вулиці Печерська, з поміж яких – Шовковичну, Пилипа Орлика, Інститутську, Банкову та власне Липську.
Спершу Липки формувалися як аадміністративний центр Печерська. Тут мешкали генерал-губернатори й цивільні губернатори, командуючі військами, а також зводилися адміністративні споруди.
Із зникненням славнозвісного липового гаю починається нове життя Липок – аристократичне. Тут оселяються представники київської знаті: відставні військові, купці, промисловці. Найвідоміші мешканці Липок – це польські поміщики Ганські, у яких бував Оноре де Бальзак; генерал Раєвський, вчений Бунге, а також інші «вершки» тогочасного Києва.
Саме у Липках М.В. Гоголь оселив чарівну панянку, у яку закохався Андрій – син Тараса Бульби.
За радянських часів романтика майже скінчується: на зміну старовинним особнякам приходять важкі урядові споруди та будинки номенклатурних робітників. На щастя, сьогодні ще можна відчути справжній, старовинний та дійсно романтичний настрій Липок завдяки таким спорудам, як особняки позаминулого сторіччя, театр Франка чи лютеранська церква.
Під час подій Євромайдану саме на вулицях Липок стався найбільший за роки незалежної України злочин влади проти власного народу - розстріл активістів антивладних протистоянь із снайперських гвинтівок. Жертвами так званої "антитерористичної операції" стали сотні людей. Наразі обговорюють питання про перейменування вулиці Інститутської у вулицю Небесної сотні.
І, хоча хмари нерідко згущуються над Липками, із вірою в найкраще та любов’ю сподіваємося зберегти цей чудовий район, щоб неушкодженим передати його нащадкам. Молімося, щоб вулиці Липок і взагалі жодна вулиця України більше ніколи не ставали місцем людських помилок із занадто дорогою ціною - життям.
Будівлі Липок
Шоколадний будиночок