Пам'ятник Булгакову в Києві
«Немає на світі міста гарнішого за Київ», – писав великий Булгаков про своє рідне місто. І ці простими, але щирими словами сказано все: безмежна любов і захоплення Києвом, теплі спогади та ностальгія.
Київ віддає належне своєму синові, дбайливо зберігаючи пам'ять про нього і прославляючи його талант. Так, репертуари столичних театрів включають постановки за творами Булгакова, у місті проходять фестивалі, присвячені його життю та творчості, у Києві є вулиця, названа на честь письменника.
А ще у Києві є унікальне, особливе місце, куди прагнуть потрапити як кияни, так і гості міста для зустрічі із генієм Булгакова. Це будинок № 13 на Андріївському узвозі. Будівля, у якій пройшла юність визначного письменника і яку він описує в романі «Біла гвардія», стала літературно-меморіальним музеєм М. Булгакова у 1989 році.
А 18 років потому, поблизу будинку № 13 з'явився пам'ятник письменнику. Бронзовий Булгаков, закинувши ногу на ногу і схрестивши руки на грудях, сидить на лаві. З того часу навколо нього є безліч бажаючих сфотографуватися на пам'ять.
Ось кілька вартих уваги фактів про пам'ятник Булгакову в Києві.
- Відомо, що скульптор М. Рапай понад 5 років працював над створенням пам'ятника . Увесь цей час автор зберігав проект у таємниці, не коментуючи свою роботу і не повідомляючи пресі ніякої конкретної інформації.
- Стосовно пам'ятника Булгакову в Києві були й інші ідеї. Наприклад, розглядалася можливість встановити пам'ятник письменникові у сквері біля Андріївської церкви, або ж зобразити Булгакова «крокуючим» на перехресті вулиць Володимирської та Десятинної.
- Підвищена увага з боку екскурсантів до бронзового Булгакова не залишилося безслідною. Так, через постійні дотики туристів ніс пам'ятника вже відполірований до блиску, і це не кращим чином позначається на загальному зовнішньому вигляді скульптури. Причому наразі немає ніяких легенд про здійснення бажань, пов'язаних із пам'ятником. Ймовірно, незабаром Булгакову подарують новий постамент, вищий за нинішній, щоб утримати його подалі від нестриманих рук туристів.
- Пам'ятник Булгакову в Києві є свого роду унікальним, оскільки він став першим монументом письменникові в усьому світі.