Голосіївська пустинь

Південні околиці Києва є надзвичайно мальовничими. Тут знаходяться дивовижні, неповторні перлини природи та архітектури. Наприклад, музей Пирогово, з його охайними хатками та дерев’яними церквами, або ж чудова обитель Феофанія, із благосною атмосферою, або загадкове Китаєво…

Але, безперечно, краса цієї місцевості була б неповною без Голосіївської пустині. Це напрочуд гарний монастир, із цікавою історією та складною долею, прославлений діяннями багатьох подвижників.

Ось перед Вами густий, дрімучий ліс, із віковими дубами, сріблястими тополями, кленами. Вузенькі стежки – сусідки глибоких ярів – поступово зливаються в єдиний шлях. Через певний час він виводить до відкритої місцевості, де й розмістилися будівлі Голосіївської пустині. Цегляні храми із золотими маківками, що постають на тлі пагорбів та ярів, в оточенні безлічі дерев та квітів – неможливо відірвати погляд! Готель для паломників, корпуси монахів, церкви – усе виглядає гарним, доглянутим; не «пустинь», а справжній оазис – усе потопає в зелені!

На жаль, не завжди Голосіївська пустинь нагадувала земний рай. За радянських часів майже всі її храми та споруди, за виключенням будинку Митрополитів, було зруйновано. Троє монахів-священнослужителів прийняли тут мученицьку смерть за Христа.

Голосеевская пустынь

Сьогодні в оновленій, навіть відродженій чоловічій обителі чимало людей. І не дивно, адже багато хто знає про красоту монастиря, про його приємну атмосферу, та намагається побачити та відчути їх.

Також багатьом відомо про святих Голосіївської пустині, які творили його історію. Це Петро Могила, митрополит Філарет (Амфітеатров), преподобний Олексій Голосіївський та, звичайно ж, матушка Аліпія. 

Матушка Аліпія

Ця дивовижна жінка несла один з найважчих подвигів ченців - юродство заради Христа. Суворий піст, безперервна молитва, дуже короткий сон, фізична праця, постійне мовчання і заглиблення в себе - такою вона запам'яталася людям. Але найбільше - своєю безмежною вірою у Бога і любов'ю до Нього, а також любов'ю до ближнього. Останні дев'ять років життя подвижниця провела в Голосієвому. У 1970-ті вона оселилася на території скасованої обителі, продовжуючи молитви і подвиги преподобних отців Голосіївських. Саме тут повною мірою були явлені людям великі духовні обдарування блаженної, якими її удостоїв Господь: прозорливість, передбачення, зцілення і розраду стражденних, а найбільше - дар любові. Неможливо перелічити всі випадки благодатної допомоги стариці людям як за життя, так і після її кончини. Життя матінки Аліпії - дивовижний приклад того, що воістину святі люди жили не тільки у давнину, але і в наш непростий час, поряд з нами.