Музей і фортеця – два в одному
«Прийде час, і Ви побачите, що я збудував цю споруду не для фортеці, а для людей».
Свого часу цю фразу було почуто від Йоганна Меллера – генерала-поручика, автора колишнього воєнного об’єкту, про який, власне, прозвучали ці слова і про який піде подальша мова. І він не помилився. Масивна, тяжка будівля навпроти Києво-Печерської Лаври, яку раніше використовували для воєнних потреб, віднині слугує мирним цілям – мистецтву та розвитку культури.
Здавна відомий як Старий Арсенал, а сьогодні – Мистецький Арсенал – є пам’яткою національного значення. Його збудували ще у 1783-1801 роках у межах будівництва Печерської фортеці, та лише зараз, на початку ХХІ століття, перетворили на музей.
Іще до будівництва фортеці, на Печерську, окрім Лаври, існувала також жіноча обитель – Вознесенський дівочий монастир. Він знаходився якраз на місці нинішнього Мистецького Арсеналу. Ігуменею монастиря була Марія-Магдалина Мазепина – матір гетьмана Івана Мазепи. Саме при ній обитель досягає найвищої ступені розквіту. Однак, у зв’язку з підготовкою Петра І до можливої війни зі шведами в Києві, в 1706 році активно зводиться Києво-Печерська цитадель. Виникає необхідність упразднити Вознесенський монастир та перевести черниць на Поділ, до Флорівської обителі. Територія монастиря потрапляє під егіду Артилерійського відомства.
Після будівництва, споруда Арсеналу переходить у розпорядження Київського гарнізону. Тут було розміщено майстерні з ремонту зброї, кінської амуніції, а також кузню та склади – усе те, що певним чином пов’язують із воєнними потребами. Статус воєнного об’єкта закріпився за ним на довгі роки.
Минає час безцільного простою, поступової руйнації, старіння будівлі, і будівля Старого Арсеналу нарешті отримує своє справжнє призначення та нове ім’я – Мистецький Арсенал. З 2003 року йому присвоєно статус культурно-художнього закладу. Після реставрації та поетапних відновлювальних робіт, які й досі тривають, відбувається перетворення споруди на справжній музей. Приміщення Мистецького Арсеналу слугує місцем проведення різних заходів, що мають відношення до мистецтва. Величезна територія комплексу – 50 тисяч квадратних метрів, а також сучасне обладнання, дозволяють втілювати у життя масштабні культурні проекти.
У рамках культурної діяльності Мистецького Арсеналу – міжнародні проекти щодо сучасного мистецтва, презентації, виставки, фестивалі, художні акції тощо. Ознайомлення із ними можливе після екскурсії до Києво-Печерської Лаври.