Покровський монастир
Основним призначенням православного монастиря, за волею Олександри Петрівни, було надання притулку бідним жінкам, які бажають присвятити своє життя Богу та ближнім.
Велика княгиня планувала утримувати черниць та весь монастирський комплекс власними коштами.
Архітектор Володимир Ніколаєв готує проект монастирських будівель, з-поміж яких – будинкова церква, лікарня, амбулаторія, провізорські приміщення, церковна школа притулки для бідних та інші церковні, житлові, лікарняні та господарські приміщення. З часом, найбільш грандіозною спорудою монастиря став Миколаївський собор – найбільший храм Києва.
Значимість ролі Покровського монастиря для незаможних киян була величезною. Так, в амбулаторній лікарні безкоштовно приймали до 500 хворих на день. Саме тут вперше у Києві було використане рентгенівське обладнання вже наступного року після відкриття „промінів Рентгена”. Висока кваліфікація лікарів сприяла тому, що смертність хворих під час операцій не перевищувала 4 відсотків. Бідняки безкоштовно отримували ліки за рецептами місцевих лікарів. Черниці виконували обов’язки медичних сестер. А сама княгиня Олександра Петрівна, прийнявши постриг під іменем Анастасії та ставши ігуменею обителі, дивовижним чином отримала полегшення від своєї давньої хворі, асистувала медикам під час операцій.
Також при монастирі діяли: церковна школа, рукодільні майстерні, будинок для паломників, притулки для сиріт, сліпих, для вдів та дівиць, що хотіли жити при монастирі без постригу.
За період перебування Києві під атеїстичною владою, територія монастиря значною мірою зменшилась. По перше, колишню монастирську територію забудовували житловими будинками. По-друге, в будівлях обителі розташовувались установи, які не мали жодного відношення до святині. З тридцяти споруд Покровського монастиря за ним залишилось лише сім, а всі інші – або зруйновані, або передані різним інстанціям.
Сьогодні у Покровському монастирі мешкають приблизно 300 черниць, які поступово, власними силами, відроджують обитель, повертаючи її до колишнього життя.
Побачити Покровський монастир – „рай на землі”, дізнатись більше про життя черниць, пропонуємо під час екскурсії „Храми та монастирі Києва”.
У 30-ті роки минулого століття більшовики зняли з храму 15 позолочених куполів. Лише в 2007 році з міського бюджету було виділено 20,5 млн. гривень на відтворення первісного вигляду храму, і до дня міста усі 15 бань зайняли своє місце. Сьогодні Миколаївський собор Покровського монастиря – найбільший храм Києва – вміщує до 3 тисяч парафіян.