Історія цирку в Києві

Київский цирк

Безумовно, цирк – це одна з улюблених розваг для дорослих і дітей. Побачити яскраву циркову програму, вдихнути атмосферу свята і отримати незабутні враження прагнуть всі, великі й малі, за будь-якої пори року.

Цирк у Києві любили завжди. Правда, до 1875 року в Києві не було будівлі, в якій би постійно розміщувався цирк. Артисти виступали в дерев'яних збірних спорудах або брезентових наметах, що працювали кілька місяців, після чого ці конструкції розбирали.

Перша стаціонарна будівля цирку з'являється завдяки французові Огюсту Бергоньє, який придбав земельну ділянку в Києві (на сучасній вулиці Богдана Хмельницького) і отримав дозвіл на будівництво кам'яної будівлі. У ній Бергоньє спочатку планував проведення циркових виступів. Перші три роки на арені цирку виступали дресирувальник коней Соботт, трупа «Альказар». Проте пізніше плани власника змінилися, і замість цирку запрацював драматичний театр Бергоньє. Театр працював аж до самої революції.

На початку ХХ століття на Печерську діяв цирк Крутикова «ГіппоПалас» - єдиний на той час в Європі двоповерховий цирк. Архітектором «Гіппо Паласу» був Е.П. Брандтман. Цирк, який  вміщував понад дві тисячі глядачів, був обладнаний пристосуваннями для трансформації сцени. Акустичні властивості зали були бездоганними. У цьому цирку виступали найвідоміші вітчизняні та іноземні співаки. Окрім унікальних номерів з дресированими кіньми*, постановка яких була задумана самим власником цирку Петром Крутіковим, на арені проходили виступи всесвітньо відомих жонглерів Растеллі, акробатів Вінкіних, клоунів Біма і Бома, знаменитого дресирувальника і клоуна-сатирика Анатолія Дурова.

Також в цирку Крутикова ставили вистави-пантоміми; проводили чемпіонати з класичної боротьби, в яких боролися найвідоміші силачі, в числі яких - знаменитий Іван Піддубний.

Сам цирк існував до початку революційних подій, внаслідок яких артисти емігрували, а будівля цирку простояла на сучасній вулиці В.Городецького до 1941 року. На місці зруйнованого цирку Крутікова зараз знаходиться кінотеатр «Україна».

Сучасну будівлю Національного цирку України на проспекті Перемоги було відкрито в 1960 році. Це найбільша купольна споруда у місті, в ній 2100 місць. 11 років тому Київський цирк отримав статус Національного, що дало йому право називатися головним цирком України.

Вдалим завершенням екскурсу в циркове минуле стане відвідання сучасного цирку в Києві. За бажанням гостей, які скористаються нашими екскурсійними послугами, ми готові забронювати і викупити для них квитки на циркові вистави в Києві.

*...Як дресирувальник коней П. Крутиков не мав собі рівних. Деякі з його номерів не те, щоб перевершити, але навіть і повторити нікому не вдалось. Його вихід на манеж завжди був найвидатнішим атракціоном. Він щоразу подавав свій виступ як подію виняткову, виходячи на арену 1-2 рази за сезон. Працював Крутиков зазвичай без хлиста, управляючи конем помахами рук. Вистави починав кінь Каприз. Тримаючи у зубах кошик із програмами, він обходив публіку. Потім кінь Рябенький дзвонив у дзвіночок, і якщо хтось із глядачів продовжував стояти, він підходив до нього і дзвонив, аж поки той не сідав. Коні ходили по натягнутому канату, по шийках дерев'яних пляшок, по еластичному брусу, катались на бочці. Хтось писав на дошці коротеньке слово, а кінь Антар складав його з трьох-чотирьох кубиків. Кінь Милий, на прохання глядачів, обирав потрібний прапор країни. Один із коней, обмотаний серветкою, сидів за столом, а інший йому прислуговував...

М.А. Рибаков

Київський цирк: люди, події, долі