Наводницький парк. Памятник засновникам Києва
Уздовж набережної красеня-Дніпра, між мостами Патона і Метро, розкинувся дивовижно-мальовничий, сповнений шарму, Наводницький парк. Колись він був відомий як парк ім. В.М. Примакова, воєначальника радянських часів, тепер зрідка згадують цю назву. До речі, ім’я „Наводницький”, що походить від долини Народницької – тієї, яку наводнювали, затоплювали води Дніпра, - також відомо далеко не кожному киянину.
Водночас, скульптурна композиція на честь засновників Києва, яка є головною окрасою парку, відома неодмінно багатьом – адже вона стала одним із символом столиці. Хто ж не памятає знаменитий човен, який несе по водах могутньої великої ріки трьох братів і сестру, до місця майбутнього заснування Києва?
І скульптура, і парк з’явились тут не випадково. Вони стали подарунком місту і киянам на день народження Києва, який святкували у 1982 році – 1500-річчя заснування міста. Адже не лише люди, але й міста хочуть отримувати подарунки на день народження, тим більше – ювілей!
А який подарунок може бути кращим за чарівний парк і памятник, так вдало розташований у ньому!
Скульптурна композиція представляє легендарних Кия, Щека, Хорива та сестру їхню Либідь – полянських князів, які, згідно з „Повістю минулих літ”, заснували місто на пагорбах. За іменем старшого брата Кия це місто отримало назву, на честь Щека та Хорива в ньому було названо дві гори – Щекавиця й Хоревиця. Про молодшу сестру нам нагадує річка Либідь, яка вже майже зникла з лиця землі, але яку ще можна відродити. У підніжжя скульптури – гранітний басейн з фонтанами, який, на жаль, так рідко наповнюють водою, а це б додало паркові ще більшої привабливості.
Навпроти зеленої клумби – символічний камінь з цитатою із Літопису, що розповідає про заснування Києва. Тим, хто стоїть біля цього каменя, відкривається найбільш вигідний ракурс, який дозволяє водночас охопити поглядом та об’єктивом і Дніпро, і зелень, і саму скульптуру. Складається враження, ніби човен, як і в далекі часи, неспішно пливе по річці, і брати з німим захопленням роздивляються пагорби, що привабили їх для заснування міста, а Либідь, розкинувши руки, піддається тілом назустріч дніпровському вітерцю.
А якщо наблизитись до скульптури ближче, майже до самої огорожі – не можна не замилуватись видами Дніпра, зелених островів, Лівобережжя, а також мостами, які тут неначе на долоні.
Романтичний Народницький парк – для найбільш романтичної події в житті всіх закоханих пар – дня весілля. Недаремно з цим місцем пов’язана красива традиція сучасних весільних заходів Києва – закидання весільного букета на човен. Буває так, що цілісінький парад наречених вишукується у чергу, щоб закинути букет. Стоячи спиною до памятника, іноді одна, а іноді під руку з молодим, дівчина кидає квіти так, щоб ті впали відразу до ніг легендарних засновників Києва. Вважається, що тоді шлюб буде вдалим.
Вранці у Наводницькому парку спокійно і небагатолюдно. Чутно плескіт дніпровських хвиль, і човен неначе пливе у молоці ранкового туману як передвістя початку ясного дня.
Фото Наводницького парку в Києві
Камінь, на якому висічено легенду про заснування Києва
А ось і самі легендарні засновники міста
Напрочуд гарний краєвид Дніпра
Дерев'яна церква святого Володимира у Наводницькому парку Києва
Засновники Києва у незвичному ракурсі