Храми Святого Миколая в Києві
З давніх часів й до сьогодні Миколай є вельми шановним святим, чи не найбільш улюбленим серед усіх святих. Чудотворця знає і шанує Схід і Захід, усі християни та навіть магометани.
Миколая завжди вважали заступником людей, які потребували допомоги. Усе його життя – це нескінченні благодіяння та чудеса, подані стражденному людству. Свята церква прославляє Миколая Чудотворця як мудрого правителя, вгамівника спраглих, рятівника потопаючих, визволителя полонених. Він відводив смертну кару від невинних, зціляв людей, виводив їх з убозтва та злиднів, подавав їжу голодним. Усе життя Чудотворця було позначено любов'ю до ближнього, і навіть смерть не перервала його благодатних справ.
Особливою повагою він відзначений у нашому місті. Безліч легенд складено про дива святого Миколая в Києві: про порятунок немовляти від загибелі у бурхливих водах Дніпра, про допомогу мореплавцям, про захист храмів від злочинних рук крадіїв...
Отже, недаремно в стольному граді споконвіку будували храми на честь цього вшанованого святого. В цих храмах люди звертались до Миколая та до Господа з молитвою, прохаючи про захист та порятунок, а також із вдячністю за їхні чудеса.
Храм святого Миколая на Аскольдовій могилі
Одне з найдавніших святих місць в Києві, присвячених Святому Миколаю – це Аскольдова Могила. За легендою, на цьому місці існував храм, збудований, можливо, за часів княгині Ольги, на місці поховання убитого князя Аскольда. Аскольд був хрещений під іменем Миколай. Різні храми на цьому місці приходили на зміну один одному; тут був жіночий, а згодом – чоловічий монастирі; але вони завжди отримували ім'я Миколая.
На початку ХІХ століття тут було зведено церкву-ротонду на честь Миколая за проектом архітектора А.І. Меленського. Її було зачинено у 30-ті роки, а кладовище, яке знаходилось біля церкви, було зруйноване. Така сама участь спіткала й дзвіницю. Пізніше церкву переобладнали: спочатку тут був питний заклад, згодом – парковий павільйон. Лише у 90-ті роки минулого століття, внаслідок реставрації та нового освячення, вона набула первісного вигляду. Церкву передали Українській греко-католицькій церкві. В освяченому Миколаївському храмі проходять богослужіння. В 2001 році його відвідав Папа Римський Іоанн Павло ІІ під час апостольського візиту в Україну.
Сьогодні цей храм нерідко відвідують та фотографують туристи під час автобусного екскурсійного маршруту Київ – столиця України (оглядова екскурсія містом).
Храми святого Миколая на Подолі
В Києві немало храмів Святого Миколая знаходяться на Подолі, і недаремно. У далекі часи, коли тут протікали річки Почайна, Глибочиця та їхні притоки, що впадали у Дніпро, на Подолі було безліч причалів, до яких ставали судна, навантажені товаром. Торгівля цим товаром велась саме тут, на ринках та ярмарках. Саме тут, на Подолі, мешкали мореплавці та купці. Відомо, що Святий Миколай є покровителем торгівлі, а також мореплавців, мандрівників та всіх, хто у дорозі. Тому й молились торговці та моряки в храмах на ім’я їхнього заступника – Миколая Чудотворця, прохаючи в нього удачі у справах.
Церква Миколи Набережного
Поблизу Дніпра, на вулиці Г.Сковороди на Подолі, красується церква Миколи Набережного – шедевр українського бароко видатного архітектора І.Г. Григоровича-Барського, датована другою половиною ХVIII століття. Її збудували на місці дерев’яної церкви, яка колись стояла біля самих вод київських річок. Дивовижно, але храм залишався діючим навіть у 30-ті роки минулого століття, коли безліч церков Києва зруйнували.
Сьогодні у храмі знаходиться ікона Миколи Мокрого, із якою пов'язують легенду про дивовижний порятунок святим Миколаєм немовля. Від старовинних розписів залишилось зображення Страшного суду (ХVІІІ століття). Іконостас розміщує ікони ХІХ століття. Інтер'єр також прикрашають англійське скло, вітражі, янтар.
Церква Миколи Доброго
З прадавніх часів існує легенда про храм Миколи Доброго, який, ймовірно, також знаходився на Подолі. Киянин на ім’я Добрик полонив половця, який перед іконою святого Миколая пообіцяв за свою свободу привести табун коней. Добрик відпустив половця, проте той не поспішав виконати свою обіцянку.
Несподівано половець тяжко занедужав. Навіть лікарі не могли пояснити, що то була за хвороба, і як її лікувати. Тоді уві сні половцю явився святий Миколай, нагадавши про його борг. Покаявшись, колишній полонений привів цілих два табуни коней – для Добрика і для будівництва храму, який стали називати храмом Миколи Доброго.
Є версія, начебто у XVI сторіччі на кошти запорозького гетьмана Самійла Кішки було побудовано храм Святого Миколая, при якому була лікарня. Від добрих справ, які у ній чинилися, церква отримала назву Миколи доброго. Церква неодноразово перебудовувалась та руйнувалась. Відомо, що у храмі Миколи Доброго на Подолі вінчались Михайло Булгаков і Тетяна Лаппа.
Сьогодні на місці, де, вірогідно, заходились храми Миколи Доброго, по вулиці Покровській, залишилась лише дзвіниця, вціліла від масових зруйнувань святинь у 30-х роках.
Церква Миколи на Воді
Особливої уваги гідна церква Миколи Чудотворця на воді.
Це перший та поки що єдиний храм у Європі, розташований в акваторії.
На початку 20 століття на київській річковій пристані була капличка святого Миколая у псевдо руському стилі, збудована на кошти міського товариства спасіння на водах, і зруйнована за 30-х років. У 2004 році за рахунок коштів компанії „Укррічфлот” було зведено церкву святого Миколая на намивному ґрунті. В ній є ікона святого Миколая, якій понад 200 років.
За формою церква трохи нагадує квітучий каштан. Храм з’явився не так давно, але вже встиг стати одним із символів Києва.
Католицький костел святого Миколи
Святий Миколай в Києві шанований як православними, так і католиками. Найбільш вражаючою святинею католицької віри у столиці є костел святого Миколая по вулиці Великій Васильківській.
Збудований на початку ХХ століття за проектом архітектора Городецького, цей храм привертає увагу нетиповою для Києва неготичною, або псевдоготичною архітектурою. Його прикрашають високі вежі та шпилі, розетки, ліпнина. Окрім діючого храму, костел виконує функцію Будинку органної музики.
Зазначені храмові споруди на честь Миколи Чудотворця є найбільш цікавими, проте далеко не єдиними в Києві.
Зруйновані храми святого Миколи в Києві
На жаль, про деякі з храмів святого Миколи в Києві ми можемо лише згадувати... Приміром, дивовижний Микільський воєнний собор, із розкішним іконостасом, який знаходився в районі сучасної площі Слави та був зруйнований у сталінські часи. Поки що той собор не відроджено.
Храми Святого Миколи також знаходились:
- при Першій гімназії Києва (сьогодні – службове приміщення університету Шевченка, бульвар Шевченка);
- при будинку генерал-губернатора (сучасна вул. Інститутська, неподалік перехрестя із Шовковичною);
- при Четвертій гімназії (сьогодні – перехрестя Великої Васильківської і Німецької);
- при Пустинно-Микільському монастирі (сьогодні – вулиця Івана Мазепи, неподалік від Арсенальної площі, на місці церкви та дзвіниці житловий будинок);
Водночас, з’являються нові храми Миколая. Віруючі шанують ім’я святого та звертаються до нього із щирими думами у Божих храмах.