Київська мала опера

Безперечно, це одна з найбільш привабливих будівель Лук’янівки, дуже схожа на терем. Її було збудовано на початку ХХ століття архітектором М.Г. Артиновим як Лук’янівський народний дім опікування з народної тверезості. Чого тут тільки не було: притулок для ночівлі, заїжджий двір для селян, безкоштовна читальня, чайна, їдальня, амбулаторія.

На верхньому поверсі цього будинку розмістився театральний зал майже на 600 місць, де у неділю та святкові дні ставили спектаклі та концерти для народу, проводились читання з історії, географії, російської літератури.

Киевская малая опера

Для підняття рівня освіти простих людей тут було відкрито безкоштовні вечірні класи для чоловіків та жінок, де їх навчали грамоті, а також жіночий клас із рукоділля.

У будинку також демонстрували світлові картини, пізніше тут був кінематограф.

Зі сцени народного будинку починали свою творчість корифеї українського театру П. Саксаганський, М. Садовський, тут співав О. Вертинський, виступав І. Ільїнський та багато інших майстрів естради.

Після становлення радянської влади  у будинку проходили зібрання бідноти, мітинги. З 1926 року його передали трамвайникам під клуб та будинок культури. При ньому працювали: драматичний театр, ансамбль пісні й танцю, естрадний оркестр, агітбригада із популярною програмою «Іде трамвай по місту», бібліотека.

На жаль, сьогодні старовинна будівля із понад столітньою історією переживає не найкращі дні. Не зважаючи на те, що з 2006 року вона отримала статус Київської малої опери, вигляд має не дуже привабливий, як із зовні, так і з середини. Прикро, але неозброєним оком результатів заявленої реставрації не побачити, хоча, ймовірно, до неї будинок виглядав іще більш пошарпаним. Таблички, яка б анонсувала призначення споруди, також немає.

В той самий час будівля має величезний потенціал. Вона добре підходить для проведення концертів, спектаклів, вистав тощо. Метраж її основних приміщень – оперного та малого залу – становить відповідно 317 та 165 м², що дозволяє втілити у життя будь-які ідеї у сфері мистецтва і не тільки.

Киевская малая опера