Кам’яні баби
- Щодо походження цих кам’яних створінь існує легенда: нібито богатирі, розсердившись на сонце, почали плювати у його бік, за що розлючене сонце перетворило їх на камені.
- Традиція установки кам’яних баба була розповсюджена серед багатьох народів, що населяли територію сучасної України у різні часи. Особливо часто вони зустрічалися у скіфів та половців.
- Статуї висотою від 1 до 4 (!) метрів, як правило, зображували воїнів, рідше – жінок. Спочатку вони були примітивно обробленими та створювались як обереги. Проте з часом їхнє значення змінювалось, а їхні форми ставали більш довершеними. На багатьох скульптурах чітко вирізняються сліди різців, що свідчить про їхнє професійне виготовлення. В руках у статуй нерідко зображені сосуди, а також виразно окреслені особливості одягу, головних уборів, прикрас, предметів побуту, зброї.
- Слово «баба» у даному випадку має тюркське коріння та походить від слова «балбал», тобто пращур. Відповідно, кам’яна баба – це ідол померлого предка. У давнину баби встановлювались переважно на курганах, тому вважають, що вони були атрибутом релігійного культу пращурів та пов’язані з поминальними обрядами. Сакральний характер статуй підтверджується святилищами, у яких вони встановлювались. За традиціями курганних культур, святилища знаходились або на самих курганах, або ж поблизу могильників. Кочівники вірили, що саме у таких місцях здійснюється перехід у інші світи та утверджується перемога життя над смертю. У підніжжя статуй археологи знаходять неглибокі рви, де відбувались поминальні обряди: тут приносились жертви, звучали заклинання тощо.