Літературно-меморіальний музей М.О. Булгакова в Києві

Музей Булгакова. Табличка

2019 рік – ювілейний для музею Булгакова

Так співпало, що у 2019 році відзначається 30 років літературно-меморіальному музею М.О. Булгакова в Києві та 130 років будинку, в якому він розташований.

Музей Булгакова є, мабуть, одним з найбільш вражаючих у Києві. Його відвідання не лише дає змогу познайомитись із біографією та творчістю Булгакова, але й залишає відчуття присутності в незвичайному, ілюзорному світі – світі героїв твору письменника «Біла гвардія».

Будівля, в якій знаходиться літературно-меморіальний музей Булгакова, обрана не випадково. Саме тут, у домі № 13 на  Андріївському узвозі, мешкала родина Булгакових 1906 по 1919 рік. Саме тут минали роки дорослішання та становлення особистості майбутнього письменника. Звідси він ходив навчатись до Першої Київської гімназії, а згодом на лекції до Університету Святого Володимира.

Усім, хто знайомий із «Білою гвардією» Булгакова, також відомо, що саме цей дім описаний у безсмертному творі як помешкання його головних дійових осіб. Андріївський узвіз у романі названий Олексіївським, а Київ письменник називає «Містом».

Будинок, в якому розташований музей, був зведений наприкінці ХІХ століття. Родина письменника прожила у ньому 13 років. Із часом у будинку змінювалось планування, він старів, а більша частина меблів та предметів побуту Булгакових зникла.

Вхід до музею Булгакова

Однак, завдяки зусиллям ентузіастів, будинок привели до ладу, максимально відновивши його первісне планування, зберегли кахлі печей, частину парадних сходів, паркет у двох кімнатах. Окрім того, рідні та близькі Булгакова передали майбутньому музею справжні речі, книги, фотографії, і у 1989 році музей Булгакова був відкритий. Сьогодні у ньому близько трьох тисяч експонатів, з яких 500 належали безпосередньо Михайлу Опанасовичу та його родині.

Експозиція музею не зовсім звичайна. Вона являє собою два світи, що паралельно існують та взаємодіють у стінах однієї будівлі. Перший світ – реальний, біографічний, пов'язаний з особою письменника і долею його сім'ї. Другий світ – вигаданий, літературний, в якому живуть герої роману «Біла гвардія». Предмети і речі першого світу справжні і виглядають натурально. Предмети другого світу, які письменник згадує в творі, пофарбовані в білий колір. Так творцям музею вдалося об'єднати реальність і художню вигадку.

Для огляду пропонуються сім кімнат другого поверху, які розташовані так само як і за життя Булгакова тут, і точно так само, як вони описані в «Білій гвардії», в будинку Турбіних. Це вітальня, їдальня, медичний кабінет, книжна та кімнати членів сім'ї письменника (вони ж – кімнати персонажів роману).Пам'ятник Михайлу Булгакову на Андріївському узвозі

На першому поверсі музею Булгакова знаходяться дві експозиційні зали і Літературна вітальня. Виставковими приміщеннями також служать підвал і веранда будинку. Верхній і нижній дворики будівлі – місце проведення фестивалів, зустрічей, спектаклів, творчих вечорів.

Музей Булгакова організовує різні культурні заходи, серед яких – «Чаювання на булгаківській веранді»«Журфiкс у Булгакових», імерсивні шоу та ін.

Відвідання музею Булгакова з екскурсією – це приємне та пізнавальне дозвілля для киян і гостей столиці. Його можна поєднати з пішохідною екскурсією по Подолу та із прогулянкою Андріївським узвозом. А про містичні та загадкові історії, повязані із музеєм, ми розповімо на екскурсії таємничим Києвом.

Адреса: вул. Андріївський узвіз, 13