Музей шістдесятництва в Києві

Спілкуючись зі старшокласниками українських шкіл, ми часто стикаємось з тим, що підлітки майже нічого не знають про шістдесятників, або володіють знаннями лише шкільних підручників.

Розширити уявлення наших співвітчизників про видатний пласт української інтелігенції з яскраво вираженою громадянською позицією покликаний Київський музей шістдесятництва.

Музей шістдесятництва

Основою колекції закладу є близько 20 тис. експонатів, зібраних громадською організацією, яку очолювала Надія Світлична – відома шістдесятниця. Протягом 18-ти років збирались фотографії, документи, меморіальні речі та книги з особистих зібрань учасників руху опору радянському режиму.

Музей шістдесятництва

22 серпня 2012 року музей було відкрито для відвідувачів.

Знайомлячись з його експозицією можна дізнатись про діяльність клубів творчої молоді, студії «Брама», літературних гуртків, театрів які не були згодні з існувавшими в ті часи принципами соціалістичного реалізму.

Тут висвітлюється діяльність студентського руху, хору «Гомін», який  співає дотепер, молодих поетів, письменників, художників.

Музей шістдесятництва

Українські шістдесятники – це поети Василь Стус, Іван Драч, Дмитро Павличко, Василь Симоненко, Микола Вінграновський, літературознавці й критики Михайлина Коцюбинська, Іван Дзюба, Євген Сверстюк, художники Галина Севрук, Людмила Семикіна, Опанас Заливаха, кінематографісти Іван Миколайчук, Юрій Іллєнко, правозахисники та політв’язні Левко Лук’яненко, В’ячеслав Чорновіл, Іван та Надія Світличні, Микола Плахотнюк та інші. Ці люди першими почали духовний спротив комуністичній системі, що панувала в Радянській Україні тих часів, боротьбу за відродження української культури та незалежність України. Наприкінці 1980-х та на початку 1990-х багато хто з них узяв найактивнішу участь у набутті нашою країною незалежності та у розвитку молодої держави.

muzey-shistdesyatnytstva-05.jpg

Переважна більшість з них були засуджені до тюремного ув’язнення або зазнали різноманітних утисків.

На окремих музейних стендах подано збірки документів, які свідчать про масовий характер радянських репресій у 1960-1970-х роках та твори самвидаву.

В експозиції представлено:

  • твори самобутніх художників;
  • рукописи та друковані видання;
  • зразки самвидаву;
  • документи, особисті речі шістдесятників;
  • унікальні старі світлини;
  • афіші творчих вечорів поетів, пізніше – заборонених;
  • політико-публіцистичні матеріали, західні передруки;
  • матеріали судових справ шістдесятників - усе, що стосувалося їхнього перебування в тюрмах, психіатричних лікарнях, таборах, у засланні: листи, фото, телеграми;
  • літературні твори, графічні роботи, скульптури та багато іншого.

Адреса музею: вул. Олеся Гончара, 33

Відвідати музей можна під час наших екскурсій («Київ музейний»), а вшанувати пам'ять багатьох українських шістдесятників під час відвідування Байкового кладовища, де вони поховані.

Музей шістдесятництва

Музей шістдесятництва

Музей шістдесятництва