Володимирська гірка. Пам'ятник святому Володимиру
Вже понад півтора століття Володимирська гірка в Києві є найбільш затишною і чарівною місциною. Це чудовий парк, зелений та спокійний, якому так приємно присвятити декілька годин вихідного дня. Оспіваний Нечуєм-Левицьким, Булгаковим та іншими митцями, парк зачаровує своїх відвідувачів. І сьогодні, і у минулі часи, кияни та приїжджі приходять сюди для відпочинку, екскурсій та приємного проведення часу.
У XIX столітті Володимирська гірка була відома як Михайлівська гора, оскільки саме на цій височині розташований Михайлівський Золотоверхий собор. Коли виникла загроза зсуву, схил був укріплений, а на ньому створили доріжки, цегляні спуски, майданчики й тераси. Уздовж красиво висаджених дерев та кущів, альтанок та ослонів прогулювались кияни, зупиняючись, щоб помилуватись панорамою, фонтаном, або ж відвідати чайний павільйон.
В 1853 році на одній з терас узгір’я з’являється найвідоміший атрибут парку – пам’ятник князеві Володимиру. За переказами, саме на цій горі стояв рівноапостольний князь, споглядаючи, як у водах Дніпра хрестили киян. Найдавніший памятник Києва, гармонійно та ефектно виконаний митцями з Петербурга, від моменту заснування й досі є одним із символів міста. Він дав походження назві парку «Володимирська гірка».
На восьмигранному п’єдесталі у вигляді візантійського храму височить над Дніпром князь Володимир. У темну пору хрест в його руці сяє ілюмінацією, причому традиція підсвічувати хрест зберігається здавна. Тільки спочатку хрест Володимира підсвічувався за допомогою газових ріжків, пізніше – електрики, тепер – за допомогою сучасних прожекторів.
Про пам’ятник Володимирові складено легенди. Начебто під постаментом заховані церковні скарби, а сам п’єдестал, можливо, накриває підземний колодязь, який варто лише зворухнути – і величезний потік води змиє усе місто. Сама статуя Володимира є свого роду таємницею, адже немає навкруги місця, з якого без спеціальної техніки можна розгледіти обличчя святого.
Окрім пам’ятника Володимиру, якому вже понад 160 років, на Володимирській гірці є скульптурна композиція, присвячена Данте – генію італійської літератури. Чому Данте? Про це ви дізнаєтесь під час прогулянки.
Особливої уваги на Володимирській гірці заслуговує Кокорівська альтанка, побудована позаминулого століття на кошти київського мецената В. Кокорева. Від неї так приємно споглядати краєвиди Нижнього міста, Дніпра, островів. Поряд із альтанкою – лави, отже, місця, щоб помилуватись панорамою, вистачає всім. Коли приходиш сюди у теплу погоду, та ще й з книгою, час пролітає непомітно.
Піднятись на Володимирську гірку можна пішки, а можна й на фунікулері. Цьому незвичайному виду транспорту в Києві вже понад сто років. Увесь цей час, із нетривалими перервами на періодичні реконструкції, він незмінно у нагоді місцевим жителям та гостям столиці. Першим – у якості швидкого та зручного сполучення між Верхнім містом та Подолом, другим – як розвага, своєрідний атракціон. Так, у Володимирській гірці – своя екзотика!
Тінисті доріжки та романтичні скульптури, ліхтарі й ослінчики Володимирської гірки – справжній рай для закоханих! Так само й для діточок з батьками – кращого місця не знайдеш: ігровий майданчик, морозиво й цукрова вата, можливість покататись на паровозику або на поні.
Як і за часів наших прабабусь, так і сьогодні – атмосфера парку сприяє духовній гармонії. І недаремно так актуально звучать слова відомого письменника-киянина про те, що немає кращого місця, ніж знаменита Володимирська гірка. Переконатись у цьому Ви зможете, відвідавши нашу пішохідну екскурсію Володимирською гіркою.