Батьківщина-Мати

Монумент Родина МатьБез цього пам’ятника важко уявити обличчя сучасного Києва. В очах іноземних туристів він породжує асоціації із нашим містом. Батьківщина-Мати підноситься над усім – пагорбами, схилами Дніпра, мостами та золотоглавими храмами. Її добре видно із найвіддаленіших точок столиці. Особливо – з лівого берега, звідки наші гості нерідко починають своє знайомство з Києвом. Вирушаючи на екскурсію з аеропорту Бориспіль або ж із багатьох готелів Лівого берега, люди милуються панорамою правобережжя та, звичайно ж, звертають на цей монумент особливу увагу. Таким чином, Батьківщина-Мати часом виявляється першим та досить сильним враженням від Києва

Ось декілька фактів про монумент Батьківщина-Мати в Києві:

  • Роботу над створенням скульптури почав Євгеній Вучетич – автор меморіалу «Батьківщина-Мати кличе» у Волгограді, відкритого 14 роками раніше. Після смерті Вучетича роботу продовжив Василь Бородай – український скульптор, якого особливо поважають кияни а створення пам’ятника засновникам Києва.
  • Висота монументу 102 метри (від початку п’єдесталу до кінчика меча), без постаменту – 62 метри. Він належить до десятки найвищих у світі.
  • Уся споруда є суцільнозварною та важить 450 тон.
  • За розрахунками, статуя може витримати землетрус силою 9 балів.
  • Спочатку планували вкрити монумент сусальним золотом, проте від ідеї незабаром відмовились.
  • Усередині скульптури змонтовано два ліфти – вертикальний та із нахилом; останній рухається на катках під кутом 75 градусів.
  • Постамент слугує приміщенням Зали Слави музею Великої Вітчизняної Війни в Києві, а довкола скульптури - відкрита частина музею.

Монумент є місцем, звідки можна милуватись Києвом. У цьому допомагають оглядові майданчики: один розміщений на межі постаменту та скульптури, інший – на руці із щитом.

За легендою, під час спорудження монументу точились перемовини між владою та представниками церкви. Останні наполягали, щоб скульптура не була вищою за Велику Лаврську дзвіницю, адже у мирному місті зброя не може домінувати над хрестом. Після цього було вирішено вкоротити меча скульптурі. І хоча в цілому висота монумента перевищує висоту дзвіниці Києво-Печерської Лаври, кінчик меча дійсно розташований нижче верхівки дзвіниці.