Свіча пам'яті. Меморіал жертв Голодомору
В 2008 році Україна відмітила 75-ту річницю Голодомору – найстрашнішої трагедії в історії української нації. 22 листопада відбулось урочисте відкриття меморіального знаку «Свіча пам'яті», який є частиною комплексу споруд у Парку Слави на території Національного музею «Меморіал жертв Голодомору».
«Свіча пам'яті» є центральною композицією меморіальної частини музею. Вона являє собою 32-метрову бетонну каплицю у формі білої свічі з позолоченим ажурним полум'ям. У нижній частині свічка обвита чотирма хрестами, які нагадують крила вітряка. На кожен період голоду (1921-22, 1932-33, 1946-47 р.р.) – по хресту, а четвертий, з боку вулиці Мазепи, присвячений усім періодам голоду в Україні. Хрести-клітини у підніжжя свічки прикрашені золотими скульптурами лелек. Птахи є закутими у клітини, проте одному вдається «вирватись» на волю, і це символізує відродження українського народу та надію на щасливе майбутнє.
Грані свічки прикрашені орнаментом із віконець, які нагадують українську вишивку. Ці висічені хрести-віконця символізують душі загиблих українців.
На площі навколо монументу можна побачити «Жорна долі» – символи 24 тисяч людських життів, які забирав голодомор кожної доби.
Біля підніжжя свічки, на схилі пагорбу, змонтовано сходи. Ряд бетонних плит утримують пагорб – це Алея «Чорні дошки». На плитах висічені назви 12 тисяч сіл, постраждалих за тих часів. У схилі розташована Зала пам'яті музею «Меморіал жертв Голодомору».
Особливо зворушливою є скульптура дівчинки з колосками в руках – «Гірка пам'ять дитинства».
Меморіал споруджений за проектом творчого колективу на чолі з художником Анатолієм Гайдамакою, який став переможцем всеукраїнського відкритого конкурсу.
22 листопада 2008 року церемонія відкриття монумента відбувалась за участю Президента України, представників парламенту і міністерств, глав делегацій багатьох країн. Також політики провели урочисту висадку калинових дерев на території комплексу. В цей самий день по всій Україні відбулась акція «Запали свічку». З того часу щорічно, як правило, останньої суботи листопада, тут збирається величезна кількість людей, щоб у рамках урочистої події вшанувати пам'ять жертв голодомору в Україні.
Меморіал – це місце, де можна згадати померлих, поставити свічку, помолитися за їхні душі. Для цього в залі музею є особливе місце – вівтар пам’яті.
Освячення Меморіалу пам'яті жертв голодомору провели представники православних церков України.
Тема голодомору була суворою забороною за радянських часів. В Україні про неї заговорили наприкінці 1980-х років. Поступово слово Голодомор увійшло в міжнародні документи у значенні «Великий голод в Україні в 1932-1933 р.р.».
Голодомор як геноцид українського народу сталінським режимом в 30-ті роки офіційно визнали уряди України, Австралії, Італії, Аргентини, Канади та багатьох інших держав. Протягом усієї історії радянської України від штучно організованих голодів та репресій, спрямованих на знищення національного руху, загинуло, за різними даними, від 10 до 20 мільйонів людей.
Із настанням незалежності з'явились відомості від очевидців цього злочину, дослідників, а також дані архівних документів. 26 листопада 1998 року згідно з Указом Президента України (№1310/98 від 26 листопада) українці вперше вшановували пам'ять жертв голодомору на державному рівні.